Home ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Έκτη συνεχόμενη νίκη για Ερμή – Τρίποντο στην εκπνοή η ΑΕΛ (video)

Έκτη συνεχόμενη νίκη για Ερμή – Τρίποντο στην εκπνοή η ΑΕΛ (video)

Τρίποντο στην εκπνοή του αγώνα με τον Άρη για την ΑΕΛ, που ανέβηκε στην 4η θέση, ρίχνοντας την ΟΜΟΝΟΙΑ στην 5η.

Έκτη συνεχόμενη νίκη και παραμονή στην κορυφή της βαθμολογίας για τον Ερμή.

Η ομάδα της Αραδίππου πέρασε και από την έδρα της ΕΝΠ, νικώντας την με 2-0 σε αγώνα για την 7η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Α’ Κατηγορίας και έφτασε τους 18 βαθμούς, τρεις περισσότερους από την Ανόρθωση και τον Απόλλωνα που αγωνίζονται τη Δευτέρα.

Εξαιρετική πορεία στο Πρωτάθλημα για την ομάδα του Νίκου Παναγιώτου, η οποία, μετά την ήττα στην πρεμιέρα από τον Απόλλωνα, μετρά μόνο νίκες και ο απολογισμός αυτός της επιτρέπει να είναι στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η Ένωση δέκτηκε την 6η της ήττα σε επτά αγώνες και παραμένει στην προτελευταία θέση με -2 βαθμούς.

Ο Τακμπατζούμι με ανάποδο σουτ από κοντά μετά από κεφαλιά του Ενρίκε στο δοκάρι άνοιξε το σκορ για τον Ερμή στο 10ο λεπτό ενώ το τελικό 2-0 το πέτυχε ο Στέλιος Δημητρίου στο 84′ μετά από πάσε του Μοράν.

ΕΝΠ: Μάστρου, Τσιακλής (61′ Σαλάου), Τόφας, Αγκούλο, Μουλαζίμης, Κοσμάς, Καντέρο (83′ Πιερέττης), Γκαλ, Γκάβριτς, Λόπες, Γουίλιαμ.

ΕΡΜΗΣ: Αραμπαζής, Ζάρκοβιτς, Ενρίκε (60′ Δημητρίου), Αλίμι (90′ Πίτσιλλος), Τακμπατζούμι, Μοράν, Τσίνα, Παουλίνιο, Ντε Αζεβέδο, Ντε Πίνα, Μπεμπά.

Νίκη στις καθυστερήσεις για την ΑΕΛ

Με γκολ του Εντού Μάρκες στο 90’+3′, η ΑΕΛ νίκησε με 2-1 τον Άρη και ανέβηκε στους 14 βαθμούς, πετυχαίνοντας την τέταρτη της νίκη στο Πρωτάθλημα. Τρίτη ήττα για τον Άρη ο οποίος έμεινε στους 6 βαθμούς.

Ο αγώνας στο Τσίρειο είχε δραματικό φινάλε. Σε χρόνους καθυστερήσεων, η ΑΕΛ έχασε πέναλτι αφού ο Ορλάντο Σα σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι.

Ένα λεπτό μετά το χαμένο πέναλτι, επιτεύχθηκε το νικητήριο γκολ για τους τυπικά γηπεδούχους, οι οποίοι επέστρεψαν στις νίκες.

Η ΑΕΛ είχε προηγηθεί με τον Εντμάρ στο 20′. Ο Εντμάρ σκόραρε με κοντινό πλασέ μετά από πάσα του Μοντέιρο.

Ο Ντίνα με καρφωτή κεφαλιά στο 38′ έφερε το παιχνίδι στα ίσα, για να έρθει το γκολ του Εντού στις καθυστερήσεις, με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα.

Χαρακτηριστικό της αναμέτρησης στο Τσίρειο το γεγονός ότι τόσο η ΑΕΛ όσο και ο Άρης στη διάρκεια της εβδομάδας προχώρησαν σε αλλαγή στην τεχνική ηγεσία και σήμερα, αγωνίστηκαν με υπηρεσιακό προπονητή.

Η ΑΕΛ είχε στον πάγκο το Μάριο Νεοφύτου και ο Άρης τον Πανίκο Χατζηλοϊζου.

ΑΕΛ: Ρομέρο, Θεοφίλου, Ντεντέ, Μοντέιρο (61′ Εμπό), Σα, Εντμάρ, Αϊρόσα, Μ. Νικολάου (85′ Εντού), Καρλίτος, Κάσιο (66′ Ταρτζίνιο), Μπεμπέ.

ΑΡΗΣ: Κόβατς, Κόφι (73′ Θεοδώρου), Οζίας, Γκράτσι, Όλιβα, Λόπεζ (77′ Ροζέριο), Πετκόφ, Τίμο, Οκόγιε, Μουτίνιο, Ντίνα (89′ Π. Κωνσταντίνου).