Home ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Πρώτη ήττα για ΑΕΛ, ανέβηκε η ΟΜΟΝΟΙΑ (videos)

Πρώτη ήττα για ΑΕΛ, ανέβηκε η ΟΜΟΝΟΙΑ (videos)

1on_omo_ns018552

Στην 6η θέση ανέβηκε η ΟΜΟΝΟΙΑ μετά τη σημερινή της νίκη επί της ΑΕΚ και με το βατό πρόγραμμα που ακολουθεί, ελπίζει σε καλύτερη συγκομιδή στη συνέχεια. Πρώτη ήττα για ΑΕΛ. Ανατροπή η Ανόρθωση.

ΣΑΛΑΜΙΝΑ-ΑΕΛ 2-0

Την πρώτη της ήττα στο Πρωτάθλημα γνώρισε σήμερα η ΑΕΛ, χανοντας με 2-0 από τη Νέα Σαλαμίνα στο “Αμμόχωστος – Επιστροφή” σε αγώνα για την 6η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Α’ Κατηγορίας.

Το σκορ διαμορφώθηκε με τέρματα που σημειώθηκαν πολύ νωρίς στον αγώνα, στο 9ο και στο 12ο λεπτό.

Πρώτα ο Ντιαγέ με δυνατό σουτ λίγο έξω από την περιοχή και στη συνέχεια ο Ηλίας Βαττής με πλασέ μετά από λάθος στην άμυνα της ΑΕΛ πέτυχαν τα τέρματα με τα οποία διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα.

Ο αγώνας έγινε κεκλεισμένων των θυρών λόγω τιμωρίας της Νέας Σαλαμίνας.

Η ΑΕΛ έμεινε στους 11 βαθμούς ενώ η Νέα Σαλαμίνα, η οποία άρχισε το Πρωτάθλημα -3 βαθμούς, ανέβηκε στους 6.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Σέτκους, Ντοπρασίνοβιτς (68′ Άγκμπο), Ψιάνος, Ντιαγέ (89΄ Δημοσθένους), Λεόν, Ρόκε (81′ Τζούρτζουριτς), Μυντίκκης, Βαττής, Σκβορτς, Έντερ, Ταραλίδης.
ΑΕΛ: Ρομέρο, Ελευθερίου (46′ Ταρτζίνιο), Αϊρόσα, Σα, Ντεντέ, Σακέτι, Καρλίτος, Γκαούτσο, Μπεμπέ (78′ Ιμπταντελάι), Κάσιο (87′ Εμπαλό), Άντο.

ΣΑΛΑΜΙΝΑ-ΑΕΛ 2-0 από thialouka

ΑΝΟΡΘΩΣΗ-ΑΧΝΑ 2-1

Επιστροφή στις εντός έδρας νίκες και παραμονή στην κορυφή της βαθμολογίας για την Ανόρθωση, μαζί με τον Απόλλωνα και τον Ερμή, με τις τρεις ομάδες να έχουν από 15 βαθμούς.

Ο πρώτος σκόρερ του Πρωταθλήματος Ρομπέρτο Κολαούτι με το 8ο φετινό του γκολ, χάρισε τη νίκη στην Ανόρθωση, σκοράροντας στο 85ο λεπτό.

Ο Εθνικός είχε προηγηθεί στο 21′ με τον Αρόγιο και η Ανόρθωση ισοφάρισε στο 38΄ με τον Γκριγκαλασβίλι.

Η Ανόρθωση πέτυχε την 5η της νίκη σε έξι αγώνες ενώ ο Εθνικός Άχνας έχασε για 4η φορά και έμεινε στους τέσσερεις βαθμούς.

Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε με δευτερη κίτρινη κάρτα ο Φραγκέσκου.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Βαλβέρδ, Άντιτς, Παβίσεβιτς, Δημητρίου, Ζόρζε, Μάκος, Αλέξα, Φοφανά (88′ Σιέλης), Κολαούτι, Γκριγκαλασβίλι (76′ Σοσιάν), Κάλβο (76′ Οκκάς).

ΕΘΝΙΚΟΣ: Κουντούλ, Αουρέλιο, Ταλ, Σκούλιτς, Φραγκέσκου, Σουάρες (58′ Κατσής), Σίλας, Αρόγιο (64′ Λάζιτς), Τσιντί, Λίλιου, Λεντέσμα.

ΑΡΗΣ-ΕΝΠ 1-1

Χωρίς νικητή η αναμέτρηση του Άρη με την ΕΝΠ για την 6η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Α’ Κατηγορίας.

1-1 το τελικό αποτέλεσμα με την ΕΝΠ να παίρνει τον πρώτο της βαθμό στο Πρωτάθλημα και να ανεβαίνει στους -2 ενώ ο Άρης, ανέβηκε στους 6 βαθμούς.

Ο Γκάβριτς στο 37′ άνοιξε το σκορ για την Ένωση, με σουτ λίγο έξω από την περιοχή. Δύο λεπτά αργότερα, ο Γκράτσι με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1.

ΑΡΗΣ: Κόβατς, Ολίβα Λόπες (46′ Π. Θεοδώρου), Κόφι , Οκόγιε (87′ Πιττάκας), Τουράμ (73′ Τίμοφ), Ντίνα, Κέρκεζ, Γκράτσι, Οζίας, Μουτίνιο.
ΕΝΠ: Μάστρου, Κατσιάνα (88′ Αρέστη), Τόφας, Λόπες, Ενιόπβου (73′ Τσιακλής), Ζανέττου (73′ Πιερέττης), Μουλαζίμης, Α. Κωνσταντίνου, Γκαλ, Αγκούλο, Γκάβριτς.