Home ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Χωρίς νικητή η αναμέτρηση του Ερμή με την ΑΕΛ – Νίκη του...

Χωρίς νικητή η αναμέτρηση του Ερμή με την ΑΕΛ – Νίκη του Απόλλωνα επί του Αποέλ (video)

Απώλειες για Ερμή, ΑΕΛ και Αποέλ είχαμε σήμερα πρώτη ημέρα της 8ης αγωνιστικής

Γαλάζιο βάφτηκε το ντέρμπι στο Τσίρειο με τον Απόλλωνα να επικρατεί του Αποέλ με 2-0 με τα γκολ που πέτυχαν οι Παπουλής και Γκουγιόν στο 2ο ημίχρονο. Ο Απόλλωνας έφτασε τους 21 βαθμούς και είναι στην κορυφή.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Βάλε, Μερκής, Καρυπίδης, Βασιλείου, Στυλιανού, Παπουλής (89′ Κωνσταντίνου), Σάνγκόι, Μεριέμ (87′ Γκριγκόριε), Γκουγιόν, Χαμτανί, Γκαρσία (93′ Χάμπερ).

ΑΠΟΕΛ: Πάρντο, Σέρτζιο, Αμορίν, Μπόρδα (75′ Γκονσάλβες), Αλεξάνδρου, Μοράις, Βινίσιους, Αλωνεύτης, Χαραλαμπίδης, Σέρινταν (46′ Μπούντιμιρ), Μαντούκα (81′ Μπενασούρ).

ΕΡΜΗΣ-ΑΕΛ 1-1

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση του Ερμή με την ΑΕΛ για την 8η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Β΄ Κατηγορίας.

Ο Ερμής κατάφερε να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας με πέναλτι του Ενρίκε στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Το πέναλτι το κέρδισε ο Μοράν σε ανατροπή του από τον Εμπό. Η ΑΕΛ είχε προηγηθεί στο 12ο λεπτό με προβολή του Μοντέιρο.

Με το αποτέλεσμα αυτό, ο Ερμής διατήρησε το αήττητο του που κρατά από την πρώτη αγωνιστική, όταν είχε χάσει από τον Απόλλωνα.

Η ομάδα της Αραδίππου είναι στη 2η θέση με 19 βαθμούς ενώ η ΑΕΛ είναι την 4η θέση με 15 βαθμούς.

ΕΡΜΗΣ: Αραμπατζής, Τακμπατζούμι (56′ Σεσίνια), Μπεμπά, Παουλίνιο, Μοράν, Ντε Αζεβέδο (76′ Δημητρίου), Ζάρκοβιτς, Τσίνα, Ντε Πίνα, Αλίμι (87′ Παπαθανασίου), Ενρίκε.

ΑΕΛ: Φεγκρούς, Θεοφίλου, Ντεντέ, Αϊρόσα, Καρλίτος, Σακέτι, Νικολάου, Μπεμπέ, Εντμάρ (75′ Ταρζίνιο), Μοντέιρο (64′ Εμπό), Σα (90′ Κάσσιο).

Δόξα Κατωκοπιάς – ΑΕΚ Κουλιών 3-1

Στο Μακάρειο Στάδιο η Δόξα Κατωκοπιάς νίκησε την ΑΕΚ Κουκλιών με 3-1 για την 8η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Α’ Κατηγορίας.

Με την επιτυχία της η προσφυγική ομάδα έφτασε στους δεκατρείς βαθμούς.

15′ Ο Μπάνο με κεφαλιά μετά από φάουλ του Γαρπόζη άνοιξε το σκορ για την ΑΕΚ Κουκλιών.

21′ Ο Βιλέλα με κεφαλιά μετά από σέντρα του Πεδρίτο ισοφάρισε σε 1-1.

34΄ Αποβολή για τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ Σουάρες και πέναλτι για τη Δόξα. Το πέναλτι το εκτέλεσε δύο λεπτά αργότερα ο Λόμπο και πέτυχε το 2-1 για τη Δόξα. Αυτό είναι το 6ο γκολ του Λόμπο στο Πρωτάθλημα.

Στο 80′ με πέναλτι ο Φερνάντες διαμόρφωσε το 3-1 για τους γηπεδούχους.

ΔΟΞΑ: Κίγνκσον, Ρόντρι, Λόμπο, Φερνάντες, Πάβλοβιτς, Πεδρίτο, Σουάρες, Λεονάρντο, Χαραλάμπους, Βιλέλα.

ΑΕΚ Κουκλιών: Σουάρες, Αράμπα, Βραντζικάν (36′ Καϊρίνος), Γαρπόζης (46′ Πικραμένος), Ντε  Μπρούνο, Σάββα, Σιέλης, Γκόμεζ, Χαραλάμπους, Μπάνο, Γκονζάλες.

Αλκή – Εθνικός Άχνας 1-6

Επιστροφή στις νίκες για τον Εθνικό Άχνας. Νίκησε με 6-1 την Αλκή εκτός έδρας και ανέβηκε στους επτά βαθμούς, αφήνοντας την Αλκή στους -6.

Η Αλκή δέχτηκε την 8η της ήττα σε ισάριθμους αγώνες ενώ ο Εθνικός επέστρεψε στις νίκες ύστερα από πέντε αγώνες, αφού είχε νικήσει για τελευταία φορά την 3η αγωνιστική (2-0 τη Νέα Σαλαμίνα).

Πρωταγωνιστής στη νίκη του Εθνικού ήταν ο Τσιντί που πέτυχε τρία τέρματα.

Η εξέλιξη του αγώνα:

8′ Ο Εθνικός άνοιξε το σκορ με τον Αρόγιο.

17′ Ο Μάριος Χαραλάμπους ισοφάρισε για την Αλκή.

31′ Ο Λάζιτς με όμορφο σουτ δίνει προβάδισμα με 2-1 στον Εθνικό.

54′ Ο Τσιντί πετυχαίνει το 3-1 για τον Εθνικό.

57′ Και τέταρτο γκολ για τον Εθνικό, σκόρερ και πάλι ο Τσιντί.

60′ 1-5 για τον Εθνικό, σκόρερ ο Λίλιου.

89′ Χατ τρικ για τον Τσιντί, 1-6 για τον Εθνικό.