Home ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Δύο πέναλτι και… νίκη για Ανόρθωση (vids)

Δύο πέναλτι και… νίκη για Ανόρθωση (vids)

Με πέναλτι του Γκονζάλο Γκαρσία στις καθυστερήσεις, η Ανόρθωση νίκησε με 3-2 την ΕΝΠ και ανέβηκε στους 18 βαθμούς.

Η ΕΝΠ παρέμενεινε στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας με -2 βαθμούς, δεχόμενη σήμερα την 7η ήττα της σε οκτώ αγώνες.

Η ομάδα του Παραλιμνιού ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι το 90ο λεπτό, οπόταν και ο Γκριγκαλασβίλι ισοφάρισε σε 2-2, για να έρθει το νικητήριο γκολ τρία λεπτά μετά από το πέναλτι του Γκαρσία.

Η Ανόρθωση, η οποία έχασε και πέναλτι στο 82′ (ο Μάστρου απόκρουσε την εκτέλεση του Κολαούτι), προηγήθηκε στο σκορ στο 45′ με τον Αλέξα.

Τα τέρματα της ΕΝΠ τα σημείωσαν ο Ζανέττου στο 53΄ και ο Λόπες στο 56΄, ενώ λίγο αργότερα, στο 65′, οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής τους Γκαλ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Βέγκα, Άντιτς (66′ Γκαρσία), Γκάλαμαζ, Παβίσεβιτς, Σιέλης (58′ Αβραάμ), Μάκος, Αλέξα, Γκριγκαλασβίλι, Φοφανά, Οκκάς (58′ Μπεν Σοσιάν), Κολαούτι.

ΕΝΠ: Μάστρου, Μουλαζίμης, Γκαλ, Κωνσταντίνου, Αγκούλο, Κοσμάς, Γκάβριτς, Τσιακλής, Λόπες, Τόφας (18′ Πιερέττης, 89′ Σωτηρίου), Ζαννέτου (80′ Αρέστη).

Με νίκη της ΑΕΚ Λάρνακας ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση στο Τσίρειο Στάδιο για την 8η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Α’ Κατηγορίας.

Μετά το νικηφόρο 3-0 επί του Άρη η ομάδα της Λάρνακας έφτασε στους έντεκα βαθμούς και άφησε την ομάδα της Λεμεσού στους έξι βαθμούς.

Το σκορ άνοιξε στο 5΄ με πέναλτι του Κούλλη Παύλου. Η παράβαση δόθηκε για ανατροπή του Μυτίδη από τον Κέρκεζ.

Στην επανάληψη η ΑΕΚ πέτυχε άλλα δύο τέρματα και σφράγισε τη σηνατική της νίκη.

Στο 63΄ο Μυτίδης ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0 και στο 65΄ο Τομάς διαμόρφωσε το 3-0.

ΑΡΗΣ: Κόβατς, Κέρκεζ, Οκόγιε, Αριστείδου, Γκράσι, Μουτίνιο, Πετκόφ, Ντίνα, Λόπες, Χρυσοστόμου (46′ Τίμοφ), Ολίβα.

ΑΕΚ Λάρνακας: Νέγκρι, Μέρτακκας, Καταλά, Σκοπελίτης, Παύλου, Λουσέρο, Μυτίδης, Τομάς, Μαγκρελασβίλι, Κάστρο, Μαραγκός.

*Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Αντώνης Χριστοδούλου.