Home ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Ήττα για Απόλλωνα, δύσκολα Ανόρθωση και ΑΕΛ (videos)

Ήττα για Απόλλωνα, δύσκολα Ανόρθωση και ΑΕΛ (videos)

Την ήττα με 2-1 από την Σαλαμίνα στο Τσίρειο δέχθηκε ο Απόλλωνας, με την ομάδα της Αμμοχώστου να αγωνίζεται μάλιστα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα με παίκτη λιγότερο. Η ΑΕΛ που νίκησε νωρίτερα, έπιασε τον Απόλλωνα στην κορυφή με 27 βαθμούς. Νίκη στην εκπνοή για την Ανόρθωση με 1-0 επί του Άρη.

ΟΛΑ ΤΑ ΣΚΟΡ:

ΑΠΟΛΛΩΝ-ΣΑΛΑΜΙΝΑ 1-2
Σημαντική εκτός έδρας νίκη για τη Νέα Σαλαμίνα επί του Απόλλωνα. 2-1 το σκορ για τους φιλοξενούμενους οι οποίοι ανάγκασαν τον Απόλλωνα στην τρίτη του ήττα στο Πρωτάθλημα.

Ο Εντιαγέ στο 31′ με πλασέ μετά από πάσα του Βαττή άνοιξε το σκορ για να πετύχει το 2-0 ο Ντιέγκο Λεόν με απευθείας φάουλ στο 75′. Ο Απόλλωνας μείωσε σε 2-1 στο 85′ μετά από προσπάθεια του Στυλιανού και κοντινή κεφαλιά του Γκριγκόριε.

Η Νέα Σαλαμίνα αγωνίστηκε με δέκα ποδοσφαιριστές από το 42΄λόγω αποβολής του Μιντίκκη με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Χαμένο πέναλτι για τον Απόλλωνα με το Ρομπέρ στο 78′. Το εκτέλεσε πάνω από τα δοκάρια.

Η Νέα Σαλαμίνα ανέβηκε στους 15 βαθμούς.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ-ΑΡΗΣ 1-0
Στις καθυστερήσεις κατάφερε η Ανόρθωση να κάμψει την αντίσταση του Άρη. Με γκολ του Οχαγιόν στην τελευταία φάση του αγώνα, η Ανόρθωση νίκησε με 1-0 και ανήλθε στους 25 βαθμούς, δύο λιγότερους από την ΑΕΛ και τον Απόλλωνα που βρίσκονται την πρώτη θέση.

ΔΟΞΑ-ΑΕΛ 0-1
Σημαντική εκτός έδρας νίκη για την ΑΕΛ επί της Δόξας και άνοδος στην κορυφή της βαθμολογίας για την ομάδα της Λεμεσού. Ο Ινταμπτελάι σκόραρε με σουτ έξω από την περιοχή στο 80ο λεπτό, λίγο μετά που μπήκε ως αλλαγή στον αγώνα και χάρισε σημαντική νίκη στην ομάδα του.

Η ΑΕΛ ανέβηκε στην πρώτη θέση με 27 βαθμούς, όσους έχει και ο Απόλλωνας. Η σημερινή ήταν η 8η νίκη για την ΑΕΛ σε 12 αγώνες ενώ η Δόξα έχασε για πέμπτη φορά φέτος και έμεινε στους 17 βαθμούς.

ΕΘΝΙΚΟΣ-ΑΠΟΕΛ 0-2
Στο 70′ Μαντούκα άνοιξε το σκορ για το Αποέλ με πέναλτι. Στη φάση του πέναλτι, αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο τερματοφύλακας του Εθνικού Κουντούλ. Ο Σέρινταν με κοντινό πλασέ μετά από πάσα του Αλωνεύτη πέτυχε το 2-0 για το Αποέλ στις καθυστερήσεις.