Home ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Ισόπαλοι Δόξα και Εθνικός – Διπλό στη Λεμεσό η Σαλαμίνα (Στιγμιότυπα)

Ισόπαλοι Δόξα και Εθνικός – Διπλό στη Λεμεσό η Σαλαμίνα (Στιγμιότυπα)

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση με την οποία άνοιξε η αυλαία της 22ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος μεταξύ της Δόξα και του Εθνικού Άχνας.

Σε αγώνα που έγινε στο Μακάρειο Στάδιο, οι δύο ομάδες εξήλθαν ισόπαλες 1-1 και πήραν από ένα βαθμό, με τη Δόξα να ανεβαίνει στους 27 βαθμούς και τον Εθνικό στους 22.

Η Δόξα άνοιξε το σκορ με πέναλτι του Λεάντρο στο δεύτερο μόλις λεπτό. Το τελικό 1-1 διαμόρφωσε στο 86΄ ο Γκόρα Ταλ με κεφαλιά μετά από φάουλ του Αουρέλιο.

Εκτός έδρας νίκη επί του Άρη και άνοδος στην 7η θέση για τη Νέα Σαλαμίνα.

Σε αγώνα που έγινε στο Τσίρειο για την 22η αγωνιστική του Πρωταθλήματος ”Γλαύκος Κληρίδης”, η Νέα Σαλαμίνα νίκησε με 1-0 τον Άρη και ανέβηκε στους 28 βαθμούς, όσους έχει και η ΑΕΚ Λάρνακας.

Στη 12η θέση και στους 16 βαθμούς έμεινε ο Άρης.

Ο Ηλίας Βαττής με σέντρα σουτ από πλάγια δεξιά πέτυχε το γκολ το οποίο καθόρισε το τελικό αποτέλεσμα. Ο Βαττής σκόραρε στο 57ο λεπτό.