Home ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Συνέχισαν με νίκες ΑΕΛ, Ερμής και Απόλλων (Στιγμιότυπα)

Συνέχισαν με νίκες ΑΕΛ, Ερμής και Απόλλων (Στιγμιότυπα)

Σημαντική νίκη της ΑΕΛ επί της Ανόρθωσης στο ΓΣΖ και διατήρηση της απόστασης των τεσσάρων βαθμών από το δεύτερο Αποέλ. 2-0 το σκορ για την ομάδα της Λεμεσού και άνοδος στους 53 βαθμούς, σε αντίθεση με την Ανόρθωση που έμεινε στους 37 βαθμούς και στην 6η θέση, με τέσσερις βαθμούς λιγότερους από την ΟΜΟΝΟΙΑ.

Ο αγώνας έγινε στο ουδέτερο ΓΣΖ λόγω τιμωρίας της έδρας της Ανόρθωσης από τη Δικαστική Επιτροπή. Η ΑΕΛ προηγήθηκε στο 18ο λεπτό με όμορφο σουτ του Καλουτζέροβις. Ο Ινταμπτελάι στο 77′, λίγο μετά που μπήκε ως αλλαγή στο παιχνίδι, πέτυχε το 2-0 με κεφαλιά μετά από σέντρα του Μοντέιρο.  Στο 85′ η ΑΕΛ είχε δοκάρι σε απευθείας φάουλ του Μοντέιρο ενώ δοκάρι είχε και η Ανόρθωση με τον Κάλβο σε χρόνους καθυστερήσεων.

Στη Λεμεσό ο Απόλλων είχε εύκολο έργο κόντρα στην Ένωση αφού επικράτησε με 3-0 με γκολ των Παπουλή (9′) και Σανγκόι (16′ & 32′) και επέστρεψε έτσι στις επιτυχίες.  Ο Απόλλων έφτασε στους 47 βαθμούς και διατηρήθηκε στην 3η θέση.

Ανατροπή με πέναλτι ο Ερμής στη Λάρνακα με την ΑΕΚ να έχει παράπονα από τη διαιτησία. Η ΑΕΚ προηγήθηκε στο 25′ με τον Γκριν, ισοφάρισε ο Ερμής με τον Τακμπατζουμί στο 47′ και η ανατροπή έγινε στο 53′ με τον Ενρίκε να ευστοχεί από την άσπρη βούλα.