Home ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Πέρασε το εμπόδιο του Άρη ο Ερμής – Γκολ και αποβολή ο...

Πέρασε το εμπόδιο του Άρη ο Ερμής – Γκολ και αποβολή ο Μενγκόλο (Στιγμιότυπα)

Διατήρησε τη διαφορά από την ΟΜΟΝΟΙΑ ο Ερμής και οι δύο ομάδες θα τα πουν την επόμενη βδομάδα, ενώ τους χωρίζουν 3 βαθμοί. Οι “φτεροπόδαροι”  επικράτησαν σήμερα στη Λάρνακα του Άρη με 2-1 και ανέβηκαν στους  48 βαθμούς.

Στο 9ο λεπτό ο Τακμπατζούμι με πέναλτι άνοιξε το σκορ για τον Ερμή σε μια φάση που έφερε και την αποβολή του Γκράσσι, με αποτέλεσμα ο Άρης να συνεχίσει με δέκα ποδοσφαιριστές. Δύο λεπτά αργότερα ο Γιάννης Ταραλίδης με άπιαστο σουτ έξω από την περιοχή πέτυχε το 2-0, ενώ το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Άρη ήταν να μειώσει σε 2-1 με τον Πιντσέλι στο 56′.

Ισόπαλο 1-1 έληξε το βαρωσιώτικο ντέρμπι, με τον Μενγκόλο να σκοράρει και να κλέβει το βαθμό στις καθυστερήσεις για τη Σαλαμίνα. Ο Μενγκόλο αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη μερικά δευτερόλεπτα μετά.

Αναλυτικά τα σημερινά αποτελέσματα:

Δόξα Κατωκοπιάς – Ε.Ν. Παραλιμνίου 1-1 (75′ Αγκούλο / 34′ Οικονομίδης)
ΑΕΚ Κουκλιών – ΑΠΟΕΛ 1-6 (16′, 21′ Ντε Βινσέντι, 24′ Μαντούκα, 54′ Αλεξάνδρου, 70′,73′ Σαντίν/ 32′ Γαρπόζης)
Ερμής Αραδίππου – Άρης 2-1 (9′ Τακμπατζούμι, 19′ Ταραλίδης / Πιντσέλι 56′ )
ΟΜΟΝΟΙΑ – Εθνικός 1-0 (8′ Ρουσιάς)
Ανόρθωση – Νέα Σαλαμίνα 1-1 (67′ Κρικαρασβίλι/ 90′ Μεγκόλο)
Αλκή – ΑΕΛ 0-3 (4′, 15′ Μοντέιρο, 30′ Οριόλ)
Απόλλωνας – ΑΕΚ Λάρνακας 3-0 (4′ Καρυπίδης, 16′ Σανγκόι, 88′ Παπουλής)