Home ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Ήττες για Ερμή και ΑΕΛ (videos)

Ήττες για Ερμή και ΑΕΛ (videos)

Την ευκαιρία να ανεβεί στην 4η θέση έχασε η ΟΜΟΝΟΙΑ αφού δεν εκμεταλλεύτηκε την ήττα του Ερμή από την Ανόρθωση. Η ΑΕΛ έχασε από τον Απόλλωνα και μετά τη νίκη του Αποέλ, η υπόθεση τίτλος πήρε ξανά φωτιά.

ΑΕΛ-ΑΠΟΛΛΩΝ 0-1 (2′ ΓΚΙΕ)

Μετά τη νίκη του επί του ΑΠΟΕΛ, ο Απόλλωνας νίκησε και την ΑΕΛ και συνεχίζει να διεκδικεί μια από τις πρώτες δύο θέσεις στο Πρωτάθλημα  «Γλαύκος Κληρίδης».

Ο Απόλλωνας πήρε τη νίκη με 1-0 με τέρμα που σημείωσε στο 2ο λεπτό ο Άμπραχαμ Γκιέ μετά από σέντρα του Παπουλή.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και ο Απόλλωνας ανέβηκε στους 73 βαθμούς, έναντι 75 του ΑΠΟΕΛ και 78 της ΑΕΛ.

Στην επόμενη αγωνιστική η ΑΕΛ θα παίξει με την Ομόνοια στο ΓΣΠ και ο Απόλλωνας με τον Ερμή στο Τσίρειο Στάδιο.

ΕΡΜΗΣ-ΑΝΟΡΘΩΣΗ 0-2 (ΑΝΤΙΤΣ 28′, ΚΟΛΑΟΥΤΙ 41)
Την πρώτη της νίκη στη Β’ φάση του Πρωταθλήματος πέτυχε σήμερα η Ανόρθωση, η οποία επιβλήθηκε με 2-0 του Ερμή εκτός έδρας.

Τα τέρματα που καθόρισαν το τελικό αποτέλεσμα σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο.

Στο 28′ o Άντιτς άνοιξε το σκορ για την Ανόρθωση για να διαμορφώσει το τελικό 2-0 ο Κολαούτι στο 40ο λεπτό.

Η Ανόρθωση είναι στην 6η θέση του Α’ ομίλου με 41 βαθμούς ενώ ο Ερμής παρέμεινε στην 4η θέση με 59 βαθμούς.

1.ΑΕΛ 78
2.ΑΠΟΕΛ 75
3.ΑΠΟΛΛΩΝ 73
4.ΕΡΜΗΣ 59
5.ΟΜΟΝΟΙΑ 59
6.ΑΝΟΡΘΩΣΗ 41

Νίκες για τον Εθνικό Άχνας, τη Δόξα Κατωκοπιάς και την ΑΕΚ Λάρνακας στο δεύτερο όμιλο για την 8η αγωνιστική της δεύτερης φάσης του Πρωταθλήματος «Γλαύκος Κληρίδης».

Μεγάλης βαθμολογικής σημασίας η νίκη του Εθνικού Άχνας επί του Άρη με 3-0. Οι γηπεδούχοι στο 13′ άνοιξαν το σκορ με τον Αουρέλιο, στο 65′ πέτυχαν το 2-0 με τον Τσιντί και στο 85′ ο ίδιος ποδοσφαιριστής διαμόρφωσε το 3-0.

Η Δόξα Κατωκοπιάς νίκησε με 4-0 την ήδη υποβιβασμένη ΑΕΚ Κουκλιών, ενώ στο Στάδιο ΓΣΖ η ΑΕΚ Λάρνακας νίκησε με 3-0 τη Νέα Σαλαμίνα.