Home TOP NEWS Βασικός ο Φιλιώτης, βαριά ήττα για τη Κύπρο

Βασικός ο Φιλιώτης, βαριά ήττα για τη Κύπρο

ElpidwnVsNewn (13) filiotis

Στην αρχική ενδεκάδα της Εθνικής Ελπίδων U21 στον αγώνα κόντρα στην αντίστοιχη ομάδα της Ολλανδία βρέθηκε ο Ανδρέας Παναγιώτου. Απέναντι σε μια δυνατή ομάδα με ταλαντούχους παίκτες, η Εθνική μας λύγισε και δέχθηκε εν τέλη βαριά ήττα με 4-0. Ο Φιλιώτης παρέμεινε στην εντεκάδα της ομάδας μας σε όλο το 90λεπτο.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με καλύτερο ρυθμό το παιχνίδι, δημιούργησαν ευκαιρίες  και κατάφεραν να πετύχουν νωρίς δύο τέρματα.

Η φιλοτιμία από τους νεαρούς διεθνείς μας δεν ήταν αρκετή για να σταματήσει την εξαιρετική και ταχύτατη σε οργάνωση και επιθετική ανάπτυξη ομάδα της Ολλανδίας.

Στο 4′ οι Ολλανδοί άνοιξαν το σκορ με τον Hateboer και στο 23′ ο Janssen πέτυχε το 2-0, αποτέλεσμα πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα δεν άλλαξε με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν να αναζητούν ένα τρίτο γκολ.

Στο 53′ ο Bazoer ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 και στο 66′ ο Janssen πέτυχε το 4-0.

Η Κύπρος αγωνίστηκε με με τους Τασουρή, Κούσουλο, Ιωάννου, Α. Κυριάκου, Μουχτάρη, Θεοδώρου (57′ Αρέστη), Τζιάμμα, Κωνσταντίνου (46′ Αδ. Ανδρέου), Κρ. Ανδρέου (71′ Φραγκέσκου), Α. Παναγιώτου, Μ. Αντωνίου.

Κίτρινες κάρτες: Ανδρέας Κυριάκου, Νικόλας Ιωάννου, Τζιάμμας, Τασουρής

Τον αγώνα διετήτευσε ο Ισλανδός Thorvaldur Arnason (διεθνής από το 2010) με βοηθούς τους συμπατριώτες του Johann Gunnar Gudmundsson και Frosti Vidar Gunnarsson.
Το ήταν τηλεοπτικό και το παρακολούθησαν 6 χιλιάδες φιλάθλοι.