Home ΚΥΠΡΟΣ Εκτός έδρας νίκη του Απόλλωνα με 3-0 επί της Νέας Σαλαμίνας στην...

Εκτός έδρας νίκη του Απόλλωνα με 3-0 επί της Νέας Σαλαμίνας στην πρεμιέρα

Apollonas

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο Πρωτάθλημα Cyta 2016-17 ο Απόλλωνας, που κέρδισε εκτός έδρας τη Νέα Σαλαμίνα με 3-0. Η ομάδα της Λεμεσού έδειξε πως πήγε στο Στάδιο ”Dimco Αμμόχωστος – Επιστροφή” με στόχο να καθαρίσει από νωρίς τον αγώνα και το πέτυχε. Πριν καν συμπληρωθεί το έβδομο λεπτό στην αναμέτρηση το σκορ ήταν στο 0-2.

Προβάδισμα στον Απόλλωνα έδωσε ο Γκιέ στο 6ο λεπτό, ενώ στο 7ο ο Ζοάο Πέδρο, εκμεταλλευόμενος λάθος του αντίπαλου τερματοφύλακα, διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Με όμορφο σουτ εκτός περιοχής ο Άλεξ Ντα Σίλβα σκόραρε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα και διαμόρφωσε το τελικό 3-0 για την Απόλλωνα. Η Νέα Σαλαμίνα ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Δημήτρη Φροξυλιά με απευθείας κόκκινη κάρτα.