Home ΚΥΠΡΟΣ Ιστορική νίκη με χατ-τρικ του Πάγκαλου πέτυχε η ΑΕΖ, 3-1 τον Εθνικό...

Ιστορική νίκη με χατ-τρικ του Πάγκαλου πέτυχε η ΑΕΖ, 3-1 τον Εθνικό Άχνας

AEZ-Pangalos

Ο πρώτος, ιστορικός, αγώνας για την ΑΕΖ στην Α’ Κατηγορία συνδυάστηκε με ιστορική νίκη. Η ομάδα από το Ζακάκι κέρδισε στην πρεμιέρα του Πρωταθλήματος Cyta τον Εθνικό Άχνας με 3-1, παίρνοντας τους πρώτους της τρεις βαθμούς στη μεγάλη κατηγορία του Κυπριακού ποδοσφαίρου. Πολυτιμότερος παίκτης των νικητών ήταν ο Ελλαδίτης επιθετικός Κωνσταντίνος Πάγκαλος, που πέτυχε χατ-τρικ.

Το σκορ στο παιχνίδι άνοιξε στο 13ο λεπτό, με τον Πάγκαλο να δίνει προβάδισμα στην ΑΕΖ, που πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της αποτέλεσμα. Στην επανάληψη ο Εθνικό Άχνας κυνήγησε το γκολ και κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Φιλίποφ στο 71ο λεπτό. Εκ νέου προβάδισμα όμως πήρε 14 λεπτά αργότερα η ΑΕΖ, ενώ στο 85′ έγινε το 3-1.