Home TOP NEWS Έπαιξε 90λεπτο ο Κατελάρης, για μισή ώρα Φραγκέσκου

Έπαιξε 90λεπτο ο Κατελάρης, για μισή ώρα Φραγκέσκου

Σε ολόκληρο τον αγώνα της Εθνικής Ελπίδων με αντίπαλο την Ολλανδία αγωνίστηκε ο Φάνος Κατελάρης, ενώ ο Ανδρέας Φραγκέσκου πέρασε ως αλλαγή στο 61ο λεπτό. Το παιχνίδι διεξήχθη στα πλαίσια της τελευταίας αγωνιστικής του 8ου ομίλου της προκριματικής φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U21 και η Κύπρος γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 4-1. Με την αναμέτρηση αυτή ολοκληρώθηκαν οι υποχρεώσεις των δύο ποδοσφαιριστών της ΟΜΟΝΟΙΑΣ, που επιστρέφουν από αύριο στο “Ηλίας Πούλλος”.

Η εξέλιξη του σκορ:

• Στο 17′ ο Φαν ντερ Μπικ μετά από εκτέλεση κόρνερ με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ για τους Ολλανδούς.
  • Η Εθνική μας αντέδρασε και στο 20΄ κέρδισε φάουλ. Ο Παπαφώτης με κοντινή πάσα βρήκε τον Κυριάκο Παναγή που έστειλε τη σέντρα και ο προωθημένος Νικόλας Ιωάννου με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1.
  • Στο 41′ ο Berwijn με σουτ μέσα από την μεγάλη επανορθωτική έδωσε προβάδισμα (2-1) στην Ολλανδία.
  • Στο δεύτερο ημίχρονο η Εθνική μας δημιούργησε πρώτη τις προϋποθέσεις για να σκοράρει.
  • Στο 48′ ο Γουήλερ μετά από καλή προσπάθεια έκανε το σουτ που έφυγε έξω.
  • Στο 57′ ο Bazoer μετά από εξαιρετική προσπάθεια πέτυχε το 3-1 για την Ολλανδία και στο 66′ ο Berwijn το 4-1.
  • Στο 71′ δυνατό σουτ του Πίττα σταμάτησε με δύναμη στο οριζόντιο δοκάρι των Ολλανδών.
  • Στο 89′ δεύτερο δοκάρι για την Κύπρο με σουτ του Θεόδωρου Ιωσηφίδη.

Η Ολλανδία τερμάτισε στη 2η θέση και πήρε την πρόκριση, όπως επίσης και η Σλοβακία που πήρε την πρωτιά στον όμιλο. Η Τουρκία εμεινε στην 3η θέση, ενώ η Λευκορωσία μία πιο κάτω. Στην τελευταία θέση με τέσσερις βαθμούς έμεινε η Κύπρος.