Home TOP NEWS Νίκη με… πράσινο χρώμα για την Εθνική

Νίκη με… πράσινο χρώμα για την Εθνική

Νίκη (3-1) με ανατροπή σε φιλικό αγώνα απέναντι στην Εθνική Καζακστάν πέτυχε η Κύπρος, με το… πράσινο χρώμα να ήταν έντονο. Το 2ο γκολ της Εθνικής Ανδρών σημείωσε ο Φάνος Κατελάρης στο ντεμπούτο του, ενώ το 3ο ο Δημήτρης Χριστοφή. Ο νεαρός, όπως και ο Κωνσταντίνος Παναγή ήταν στο αρχικό σχήμα, ενώ ο Τζίμης πέρασε ως αλλαγή στο παιχνίδι, όπως επίσης οι Ρενάτο Μαργκάσα, Ονησίφορος Ρουσιάς και Ανδρέας Παναγιώτου, με τον τελευταίο να πραγματοποιεί το ντεμπούτο του.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

3′ Σωτήρια απόκρουση από τον Παναγή, που έδιωξε σε κόρνερ.

29′ Η Εθνική Καζακστάν ανοίγει το σκορ με τον Tanat Nusserbayev.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 1-0.

46′ Ξεκίνησε χωρίς αλλαγές το δεύτερο ημίχρονο.

55′ Με κεφαλιά του Μυτίδη μετά από εκτέλεση κόρνερ, η Κύπρος ισοφάρισε σε 1-1.

59′ Περνάνε στον αγωνιστικό χώρο οι Δημήτρης Χριστοφή και Ρενάτο Μαργκάσα.

59′ Συρτό σουτ του Τζίμη λίγα μέτρα έξω από την περιοχή, πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

63′ ΓΚΟΛ με σκόρερ το Φάνο Κατελάρη, που έκανε το 2-1 για την Εθνική Κύπρου.

67′ ΓΚΟΛ με το Χριστοφή αυτή τη φορά. Με σουτ από πλάγια μέσα στη περιοχή ο Τζίμης σημείωσε το 3-1.

77′ Πέρασε ως αλλαγή στο παιχνίδι ο Ανδρέας Παναγιώτου, πραγματοποιώντας ντεμπούτο με την Εθνική Ανδρών.

80′ Βγήκε τετ-α-τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα ο Φιλιώτης, πήγε να τον περάσει και έπεσε στο έδαφος, με το διαιτητή να σφυρίζει θέατρο και να κιτρινίζει το νεαρό.

81′ Περνάει στο παιχνίδι και ο Ρουσιάς.

85′ Διπλή χαμένη ευκαιρία για την Κύπρο, αρχικά με σουτ του Χριστοφή, όπου απέκρουσε ασταθώς ο τερματοφύλακας και στην επαναφορά ο Ρουσιάς από κοντά δεν κατάφερε να σκοράρει.

86′ Σουτ ο Φιλιώτης από κοντά, κοντράρει σε αμυντικό και πάει κόρνερ.

90′ Απόκρουση με διπλή προσπάθεια του Παναγή.

Φωτογραφίες από το παιχνίδι:

Η ενδεκάδα της Εθνικής Κύπρου: Κωνσταντίνος Παναγή, Φάνος Κατελάρης, Μάριος Στυλιανού, Βαλεντίνος Σιέλης, Κωνσταντίνος Χαραλαμπίδης, Νεκτάριος Αλεξάνδρου, Νέστωρ Μυτίδης, Βίνσεντ Λαμπάν, Κωστάκης Αρτυματάς, Γρηγόρης Κάστανος, Ανδρέας Μακρής.

Όσοι έμειναν στον πάγκο: Αντώνης Γιωργαλλίδης, Νεόφυτος Μιχαήλ, Ανδρέας Παναγιώτου, Ονησίφορος Ρουσιάς, Δημήτρης Χριστοφή, Ρενάτο Μαρκάσα, Γιώργος Μερκής, Κωνσταντίνος Λαϊφης, Ανδρέας Κυριάκου, Ηλίας Χαραλάμπους, Χαράλαμπος Κυριάκου, Νίκος Εγγλέζου, Ανδρέας Αβραάμ.