Home TOP NEWS Νίκη επί του Γιβραλτάρ πέτυχε η Κύπρος – Τρεις “πράσινοι” ήταν βασικοί

Νίκη επί του Γιβραλτάρ πέτυχε η Κύπρος – Τρεις “πράσινοι” ήταν βασικοί

Νίκη με 2-1 κόντρα στο Γιβραλτάρ πέτυχε η Εθνική Κύπρου, σε παιχνίδι για την 6η αγωνιστική του 8ου προκριματικού ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018. Η αναμέτρηση διεξήχθη στο Στάδιο Algarve, στην ομώνυμη Πορτογαλική πόλη, που αποτελεί έδρα του Γιβραλτάρ στους επίσημους αγώνες. Με το σημερινό “τρίποντο”, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της χώρας μας έφτασε τους εφτά βαθμούς σε έξι ματς.

Η Κύπρος άνοιξε το σκορ με αυτογκόλ του Ρόι Τσιπολίνα στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα ο Ερνάντες έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Το νικητήριο γκολ σημειώθηκε από τον Πιέρο Σωτηρίου τρία λεπρά πριν το 90λεπτο.

Τα στιγμιότυπα του ματς:

Οι Κωνσταντίνος Παναγή, Δημήτρης Χριστοφή και Ρενάτο Μαργκάσα ήταν στο αρχικό σχήμα της Κύπρου, ενώ στον πάγκο έμεινε ο Φάνος Κατελάρης. Ο διεθνής πορτιέρο έπαιξε σε όλη την αναμέτρηση, σε αντίθεση με τους άλλους δύο “πράσινους” που ήταν βασικοί. Ο Μαργκάσα αντικαταστάθηκε στο 61′, ενώ δώδεκα λεπτά αργότερα εκτός αγωνιστικού χώρου πέρασε και ο Χριστοφή.