Home TOP NEWS Πάμπος: «Προσπαθούμε κάθε μέρα να φτάσουμε την ομάδα εκεί που της αξίζει»

Πάμπος: «Προσπαθούμε κάθε μέρα να φτάσουμε την ομάδα εκεί που της αξίζει»

Οι δηλώσεις των προπονητών μετά το ντέρμπι ΟΜΟΝΟΙΑ-ΑΕΛ.

Πάμπος Χριστοδούλου: «Πριν να πω κάτι για το παιχνίδι, να πω πως το τελευταίο διάστημα έγινε απίστευτη κριτική στην ομάδα. Είναι καλοδεχούμενη, αλλά έγινε κάποιες φορές και ισοπεδωτική. Πρέπει να καταλάβει και ο κόσμος πως αυτή τη χρονιά με τα όποια λάθη έγιναν τις προηγούμενες χρονιές προσπαθήσαμε σαν οικογένεια να κτίσουμε μια ομάδα με πολλά νέα παιδιά. Δεν είπαμε ποτέ πως γίναμε η τέλεια ομάδα και δεν είναι εύκολο η ΟΜΟΝΟΙΑ να γίνει σε μια χρονιά αυτή που θέλουν οι οπαδοί και εμείς. Προσπαθούμε κάθε μέρα να φτάσουμε την ομάδα εκεί που της αξίζει. Με τα όποια εμπόδια βρίσκει, έπαιξε πολλες φορές καλό ποδόσφαιρο και δεν πήρε αυτό που έπρεπε. Χάναμε βαθμούς και βαθμό με 1-2 ευκαιρίες του αντιπάλου. Όσο για το σημερινό ματς, στο πρώτο ματς ήταν ισοδύναμο και η ΑΕΛ πατούσε λίγο καλύτερα χωρίς ευκαιρίες. Είχαμε κάποιες προϋποθέσεις, αλλά θα έλεγα πως ήταν φανερό πως μετά από όλα αυτά τα ματς που ο αντίπαλος μας έβαζε γκολ με 1 ευκαιρία είχαμε βαριά πόδια. Θέλαμε ένα ματς που να μην δεχτούμε γκολ για λόγους ψυχολογίας και γιατί πιστεύαμε πως θα ερχόταν το γκολ. Με βάσεις τις ευκαιρίες το ματς θα μπορούσε το ματς να ήταν ισόπαλο, αν και είχαμε και μεις φάσεις να τελειώσουμε το ματς. Στο τέλος ήξερα πως θα αρχίσουν τα γεμίσματα και ήθελα να κλείσει η άμυνα γιατί δεν μου φτάνει να λένε πως η ΟΜΟΝΟΙΑ παίζει καλό ποδόσφαιρο και φτιάχνει φάσεις, εμείς θέλαμε αποτέλεσμα, τους τρεις βαθμούς και τους πήραμε. Αυτό που μετρά για μας είναι να συνεχίσουμε θα χαθούν βαθμοί. Είναι ένα πολύ δύσκολο πρωτάθλημα, ειδικά για ομάδες με νέους παίκτες. Καλή συνέχεια στην ΑΕΛ, είναι πολύ καλή ομάδα και θα πάει μπροστά. Το εύχομαι. Ευχαριστώ τον κόσμο της ΟΜΟΝΟΙΑΣ που όλες αυτές τις μέρες ήταν δίπλα μας, μας στήριζε και είναι αυτό που θέλω να συνεχίσει. Σημασία έχει το δάσος και όχι το δέντρο. Εκεί που θα καταλήξει η ομάδα στο τέλος, όσο πιο ψηλά μπορούμε. Αυτό είπα από τη πρώτη μέρα, αυτό θα λέω ως το τέλος. Ευχαριστώ ξανά το κόσμο και τους συνεργάτες μου που δούλευαν ασταμάτητα όλη τη περίοδο για να κερδίσουμε το ντέρμπι».

Μπρούνο Μπαλταζάρ: «Ήταν ένα δυνατό παιχνίδι που δεν μας αφήνει ικανοποιημένους. Δεν μας άρεσε ότι χάσαμε αλλά δεν είναι και εύκολο να παίξεις κόντρα στην ΟΜΟΝΟΙΑ στο ΓΣΠ. Στο δεύτερο ημίχρονο η ΟΜΟΝΟΙΑ έπαιξε δυνατά και έπρεπε να κοντρολάρουμε το ματς κάτι που πετύχαμε. Είναι δύσκολο να χάνεις τόσο μεγάλες ευκαιρίες απέναντι στην ΟΜΟΝΟΙΑ και δεν είναι εύκολο να αναγκάσεις τέτοια ομάδα να κάνει καθυστερήσεις για 20 λεπτά. Στο τέλος αυτό που μένει είναι το σκορ και χάσαμε».