Home ΑΛΛΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΑΚΑΔΗΜΙΑ Ήττα στην παράταση και αποκλεισμός για την ομάδα Νέων

Ήττα στην παράταση και αποκλεισμός για την ομάδα Νέων

Την ήττα από το Αποέλ με 2-0 στην παράταση του ημιτελικού αγώνα Κυπέλλου Νέων U19 γνώρισε η ΟΜΟΝΟΙΑ και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και κάθε ομάδα είχε καλές ευκαιρίες για γκολ στην κανονική διάρκεια όμως είτε οι τερματοφύλακες, είτε η αστοχία, κράτησαν το μηδέν. Στην παράταση ο αιώνιος μπήκε πιο δυνατά έχοντας την κατοχή και σκόραρε σε ένα κρίσιμο σημείο και στη συνέχεια οι πράσινοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν, αν και είχαν μία καλή στιγμή να ισοφαρίσουν.

Ενημέρωση για την εξέλιξη του παιχνιδιού:

1′ Έναρξη αγώνα.

9’ Τεράστια χαμένη ευκαιρία με τον Γιώργο Κακουλλή, που από το ύψος της περιοχής «κρέμασε» τον αντίπαλο τερματοφύλακα, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

12’ Απαντά το Αποέλ, που είχε δοκάρι μετά απο κοντινό σουτ και ενώ τη μπάλα βρήκε με τα ακροδάχτηλα ο Αλέξανδρος Αντωνίου.

17’ Νέα χαμένη φάση, με κοντινό σουτ του Κατσαντώνη, απόκρουση σε κόρνερ.

23’ Κοντινή αλλά αδύναμη κεφαλιά από τον Σταύρο χριστοφόρου και η μπάλα πήγε εύκολα στον τερματοφύλακα.

44’ Τρομερό σταμάτημα της μπάλας από τον Κατσαντώνη σε μπαλιά από 30 μέτρα και σουτ από πλάγια θέση όμως δεν βρήκε στόχο για εκατοστά.

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Χωρίς αλλαγές στην επανάληψη οι δύο ομάδες.

46’ Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.

54’ Σουτ του Χριστοφόρου λίγο έξω από την περιοχή, πάνω από την εστία η μπάλα.

60’ Σουτ του Μαρίνου Τζιωνή, ψηλά η μπάλα.

71’ Πρώτη αλλαγή για την ομάδα μας. Έξω ο Γιώργος Κακουλλής, μέσα ο Κυριάκος Χριστοδούλου.

80’ Απόκρουση σε κόρνερ του Αλέξανδρου Αντωνίου σε τετ-α-τετ.

90’ Σουτ του Χριστοφόρου άστοχο.

ΤΕΛΟΣ ΚΑΝΟΝΙΚΗΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ. Πάει παράταση ο αγώνας.

-Αλλαγή για την ομάδα μας, στη θέση του Γιώργου Ποντικού πέρασε ο Ανδρόνικος Κακουλλής.

91’ Έναρξη πρώτου ημιχρόνου παράτασης.

94’ Απόκρουση του Αντωνίου σε κοντινή κεφαλιά.

105’ ΓΚΟΛ 1-0 για το Αποέλ με προβολή μέσα απο τη μικρή περιοχή.

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ 15ΛΕΠΤΟΥ ΠΑΡΑΤΑΣΗΣ

Τρίτη και τελευταία αλλαγή για την ΟΜΟΝΟΙΑ. Μέσα ο Ιάσονας Ορφανίδης, έξω ο Αρτέμης Μαυροφτής.

106’ Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος της παράτασης.

110’ Τεράστια απόκρουση του Αντωνίου σε κοντινό σουτ μετά από σέντρα.

111’ Αντεπίθεση για την ομάδα μας και χαμένη ευκαιρία με τον Κυριάκο Χριστοδούλου, που σε τετ-α-τετ υπό πίεση δύο αμυντικών που ακολουθούσαν πλάσαρε και η μπάλα πέρασε μόλις πάνω από την εστία.

114’ ΓΚΟΛ 2-0 για το Αποέλ

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

ΟΜΟΝΟΙΑ: Αντωνίου, Μαυροφτής, Κώστα, Γαβριήλ, Ιακώβου, Ποντικός, Τζιωνής, Παναγή, Κακουλλής, Χριστοφόρου, Κατσαντώνης.

Διαιτητής: Κυριάκος Χριστοδούλου
Α’ Βοηθός: Αδάμος Αδάμου
Β’ Βοηθός: Αντρέας Αποστόλου
Παρατηρητής: Παναγιώτης Καρατζή

-Η πρόκριση κρίνεται σε μονό νοκ-άουτ αγώνα, άρα αν το παιχνίδι τελειώσει ισόπαλο στην κανονική διάρκεια τότε θα οδηγηθεί στην ημίωρη παράταση και εάν ούτε εκεί προκύψει νικητής, θα ακολουθήσει η διαδικασία των πέναλτι.

-Στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι πρωταθλήματος μεταξύ των δύο ομάδων, το Αποέλ κέρδισε με 3-2 εκτός έδρας, ενώ το άλλο ματς ολοκληρώθηκε χωρίς γκολ. Στη βαθμολογία, δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε, η ΟΜΟΝΟΙΑ είναι στη 2η θέση και ο “αιώνιος” δύο “σκαλοπάτια” πιο κάτω στο -5 από την ομάδα μας.

-Την περσινή αγωνιστική περίοδο οι δύο ομάδες είχαν συναντηθεί ξανά στο Κύπελλο, αλλά η διοργάνωση ήταν κάτω των 21 ετών, με την ΟΜΟΝΟΙΑ να κερδίζει στον τελικό και να κατακτά το τρόπαιο.