Home TOP NEWS Ήττα για την Εθνική, 90λεπτο ο Κούσουλος

Ήττα για την Εθνική, 90λεπτο ο Κούσουλος

Με ήττα ολοκλήρωσε τους εντός έδρας αγώνες της στην προκριματική φάση του EURO 2020 η Εθνική μας ομάδα.

Στο απογευματινό παιχνίδι με τη Σκωτία στο Στάδιο ΓΣΠ, η ομάδα μας ηττήθηκε με 2-1.

Ο Ιωάννης Κούσουλος αγωνίστηκε σε ολόκληρο τον αγώνα καταγράφοντας ένα πολύ χρήσιμο για τον ίδιο ενενηντάλεπτο.

Η Εθνική μας στο 6ο λεπτό μετά από εξαιρετικό συνδυασμό βγήκε με απαιτήσεις στην επίθεση.

Ο Παπουλής τροφοδότησε τον Σωτηρίου και ο τελευταίος τον Γιώργο Εφραίμ, που με δυνατό σουτ βρήκε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας των φιλοξενουμένων και ακολούθως η μπάλα κτύπησε στο έδαφος (η επαναληπτική τηλεοπτική προβολή δείχνει ότι η μπάλα πέρασε τη γραμμή του τέρματος).

Η Σκωτία πήρε προβάδισμα στο 12ο λεπτό με μακρινό γωνιακό σουτ του Κρίστη.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου η Κύπρος έφτασε στο 1-1 (47’) όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Κάστανου ο Γιώργος Εφραίμ με εκπληκτικό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Μάρσιαλ.

Στο 53ο λεπτό ο Μακ Γκίν διαμόρφωσε το 2-1 για τη Σκωτία. Προσπάθησαν οι διεθνείς μας για την ισοφάριση όμως δυστυχώς το τελικό σφύριγμα βρήκε τους Σκωτσέζους να πανηγυρίζουν μια σημαντική νίκη που τους ανέβασε στην 3η θέση.

Κύπρος: Πάρντο, Καρώ (42’ Κάστανος), Ιωάννου, Μερκής, Δημητρίου, Εφραίμ (74’ Σπόλιαριτς 72′), Χ. Κυριάκου (77’ Δ. Θεοδώρου), Σωτηρίου, Κούσουλος, Παπουλής, Κωστή.