Home TOP NEWS Απολογισμός της 20ης αγωνιστικής

Απολογισμός της 20ης αγωνιστικής

Έφερε διαφοροποιήσεις στην βαθμολογία αυτή η αγωνιστική. Η Ανόρθωση αύξησε τη διαφορά από την δεύτερη θέση, το Αποέλ πλησίασε την ΟΜΟΝΟΙΑ η οποία αύξησε τη διαφορά της από τον τέταρτο Απόλλωνα, είδε όμως την πέμπτη ΆΕΚ να πλησιάζει.  Δείχνει να έχει ξεκαθαρίσει η πρώτη εξάδα.

Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι της αγωνιστικής που έγινε την Παρασκευή ο Ολυμπιακός πήρε σημαντική νίκη στο Δασάκι με 1-0 και έκανε σημαντικό βήμα παραμονής.

Ευρεία νίκη με 4-1 πήρε το Αποέλ επί του Απόλλωνα στο Σαββατιάτικο ντέρμπι. Πιο δύσκολη από ότι δείχνει το τελικό σκορ η επικράτηση των γηπεδούχων, με τα τρία από τα τέσσερα τέρματα να σημειώνονται από το 90ο λεπτό και μετά.

Ο Ντε Βινσέντι άνοιξε το σκορ στο 31ο λεπτό και ο Σακέτι ισοφάρισε για τον Απόλλωνα στο 71. Ο Τάμαρι στο 90ο λεπτό έδωσε προβάδισμα με 2-1 στο Αποέλ και πέτυχε το τελικό 4-1 πέντε λεπτά μετά και αφού, στο ενδιάμεσο, ο Χαλένιους είχε σκοράρει για το 3-1.

Στον άλλο αγώνα του Σαββάτου, ΕΝΠ και Πάφος εξήλθαν ισόπαλες 1-1. Θεοδώρου και Μπεριγκό διαμόρφωσαν το σκορ στο 20′ και στο 22′.

Η Ανόρθωση νίκησε με 3-2 τη Νέα Σαλαμίνα εντός έδρας και σε συνδυασμό με την ισοπαλία της Ομόνοιας με την ΑΕΛ στο Τσίρειο, ξέφυγε τέσσερις βαθμούς στην κορυφή της βαθμολογίας. Η Ανόρθωση ανέβηκε στους 43 βαθμούς έναντι 39 της Ομόνοιας και 38 του ΑΠΟΕΛ.

Ο Ντούρις χάρισε τη νίκη στην Ανόρθωση στο ντέρμπι με τη Νέα Σαλαμίνα, σκοράροντας το νικητήριο τέρμα δέκα λεπτά πριν το τέλος. Η Ανόρθωση είχε προηγηθεί με 1-0 και 2-1 στο πρώτο ημίχρονο με τους Σελίν (7΄) και Γκαλίτσιο (22΄) με τον Κίγκσλεϊ να ισοφαρίζει ισάριθμες φορές στο 8΄και στο 44.

Στη Λεμεσό, η ΑΕΛ προηγήθηκε της Ομόνοιας με τον Μαϊντεβατς στο 18΄, ο Μποτεάγκ ισοφάρισε για την Ομόνοια στο 41΄ με το 1-1 να παραμένει μέχρι το τέλος παρά τις προσπάθειες και των δύο ομάδων.

Μεγάλης βαθμολογικής σημασίας νίκη πέτυχε η ΑΕΚ επί της ουραγού Δόξας στο Μακάρειο Στάδιο με 1-0. Με τη νίκη της αυτή, η ΑΕΚ έφτασε τους 31 βαθμούς, ένα λιγότερο από τον τέταρτο Απόλλωνα ενώ, εξασφάλισε συμμετοχή  στην πρώτη εξάδα στη Β΄φάση του Πρωταθλήματος.

Ο Τρισκόφσκι στο 54΄ με το 18ο του τέρμα στη σεζόν χάρισε τη νίκη στην ΑΕΚ ενώ για τη Δόξα, ο Κάρλοςσ το 89΄ εκτέλεσε πέναλτι στέλνοντας την μπάλα έξω.