Home TOP NEWS Match Report: Έγινε μεγάλη προσπάθεια, χάσαμε και βλέπουμε το Γιουρόπα Λιγκ

Match Report: Έγινε μεγάλη προσπάθεια, χάσαμε και βλέπουμε το Γιουρόπα Λιγκ

Έκανε πολύ μεγάλη προσπάθεια απόψε η ΟΜΟΝΟΙΑ στο ΓΣΠ όμως γνώρισε δεύτερη ήττα από την Ντιναμό Ζάγκρεμπ με 1-0.

Ότι καλύτερο είχε να δείξει η ομάδα ήταν στο πρώτο ημίχρονο όταν βγήκε μπροστά, δημιούργησε προϋποθέσεις για γκολ, δεν το βρήκε και πλέον στο δεύτερο μέρος έπρεπε να τρέξει.

Έδειξε την εμπειρία της η Ντιναμό η οποία στην επανάληψη έπαιξε και με τον χρόνο,  κατάφερε να σκοράρει στο 78ο λεπτό και τελείωσε την υπόθεση πρόκριση.

Χειροκροτήθηκε στο τέλος η ομάδα από τον κόσμο που βρέθηκε στο γήπεδο ενώ ήταν ένα παιχνίδι από το οποίο κέρδισε εμπειρίες παίζοντας με μία ομάδα πολύ υψηλού επιπέδου.

Από αύριο η σκέψη είναι στο επόμενο Ευρωπαϊκό παιχνίδι ξανά στο ΓΣΠ με τη Φλόρα Τάλιν.

Α’ ημίχρονο:

Μία αδύναμη κεφαλιά από τον Πέτκοβιτς στο 12ο λεπτό ήταν η πρώτη τελική στο παιχνίδι.

Μπήκαμε απειλητικά στην περιοχή στο 13ο λεπτό με τον Μποτεάκ ύστερα από πάσα του Λοϊζου όμως το γύρισμα του Γάλλου πήγε σε αντίπαλο και ενώ περίμενε ο Τσέποβιτς.

Στο 15ο λεπτό ο Γκόμεθ έκανε σουτ συρτό από δύσκολο σημείο πλάγια έξω από την περιόχη το οποίο μπλόκαρε εύκολα ο Λιβάκοβιτς.

Κάρτα δέχθηκε ο Γκόμεθ στο 16ο.

Στο 22ο λεπτό ο Μποτεάκ εκτέλεσε φάουλ απευθείας από απόσταση στα χέρια του Λιβάκοβιτς

Στο 29ο λεπτό ο Τσέποβιτς έδωσε στον Λέτσιακς που μπήκε με ταχύτητα στην περιοχή, έφτασε δίπλα από την εστία, πήγε να γυρίσει όμως ο Λιβάκοβιτς έκανε παρέμβαση και έδιωξε σε κόρνερ

Στο 32ο λεπτό εκτελέστηκε απευθείας φάουλ από απόσταση πάνω στον Φαμπιάνο.

Στο 37ο λεπτό ο Λέτσιακς σέντραρε για τον Τσέποβιτς ο οποίος έπιασε την κεφαλιά ήταν όμως άστοχη.

Ένα σουτ στο 38ο λεπτό από τον Γιάκιτς ήταν άστοχο.

Στο 39ο λεπτό ο Λοϊζου ανέβηκε όλο το γήπεδο έφτασε έξω από την περιοχή, έδωσε στον Τζιωνή ο οποίος σούταρε πάνω σε αμυνόμενο.

Στο 42′ ο Τσέποβιτς έκανε σουτ έξω από την περιοχή πάνω από την εστία.

Ένα σουτ και από τους Κροάτες στο 45ο λεπτό το οποίο απέκρουσε δύσκολα ο Φαμπιάνο σε κόρνερ.

Β’ Ημίχρονο:

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με την Ντιναμό να έχει την κατοχή στα πρώτα λεπτά. Η πρώτη τελική ήρθε με ένα γυριστό σουτ ύστερα από εκτέλεση κόρνερ το οποίο πέρασε δίπλα από την εστία του Φαμπιάνο στο 49ο λεπτό.

Ακόμα ένα σουτ στο 51 από την Ντιναμό κόντραρε και πέρασε κόρνερ. Στην εκτέλεση έγινε κεφαλιά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 59ο λεπτό ο Όρσιτς βρέθηκε σε θέση για σουτ στην περιοχή, έκανε πλασέ, κτύπησε στον Χούμποτσαν και έφυγε κόρνερ. Ήταν η σπουδαιότερη φάση στον αγώνα.

Στο 60ο λεπτό η Ντιναμό έχασε άλλη μία ευκαιρία. Σε εκτέλεση κόρνερ έγινε κεφαλιά από τον Πέτκοβιτς, έδιωξε ο Χούμποτσαν σε νέο κόρνερ. Στην εκτέλεση έγινε ξανά κεφαλιά και ο Φαμπιάνο έκανε μεγάλη απόκρουση.

Στο 63ο λεπτό η Ντιναμό έχασε άλλη μία σπουδαία ευκαιρία σε τετ-α-τετ ο Φαμπιάνο έκανε άλλη μία μεγάλη απόκρουση.

Στο 70ο λεπτό ο Μενάλο έκανε σούτ μέσα από την περιοχή για να το εξουδετερώσει ξανά ο Φαμπιάνο.

Στο 75ο λεπτό ο Μάγιερ εκτέλεσε από πολύ μακριά με δύναμη απευθείας ένα φάουλ το οποίο πέρασε λίγο έξω.

‘Εκανε τρεις αλλαγές ο Μπεργκ βάζοντας Παπουλή, Κακουλλή και Ντούρις βγάζοντας Μποτεάκ, Λοϊζου και Τζιωνή.

Η πίεση για τους Κροάτες έφερε γκολ στο 78ο λεπτό. Σκόραρε ο Μενάλο με κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση κόρνερ.

Στο τελος ο Λέτσιακς έκανε ένα καλό σουτ με το δεξί το οποίο έφυγε λίγο έξω.