Home TOP NEWS Έγραψαν ιστορία οι Κομόρες και τώρα… περιμένουν!

Έγραψαν ιστορία οι Κομόρες και τώρα… περιμένουν!

Η Εθνική Κομορών στην οποία αγωνίζεται και ο ποδοσφαιριστής της ομάδας μας, Φουάντ Μπασίρου, έγραψε ιστορία το βράδυ της Τρίτης, αφού επικράτησε της πολλαπλής πρωταθλήτριας Αφρικής Γκάνας με 2-3 και την πέταξε έξω από το Κόπα Άφρικα.

Για την ιστορία του αγώνα στον οποίο αγωνίστηκε για 90λεπτά ο Μπασίρου, η Κομόρες προηγήθηκαν με Fardou Ben Nabouhane El μόλις στο 4ο λεπτό και στο 62ο λεπτό ο Mogni Ahmed έκανε το 0-2 για τις Κομόρες. Η Γκάνα απάντησε στα δύο γκολ που δέχθηκε με τον Boakye Richmond στο 64ο λεπτό και τον Djiku Alexander στο 77ο. Τελικά η νίκη για την Εθνική Κομορών ήρθε διαποδός του Mogni Ahmed στο 85ο λεπτό.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα του ποδοσφαιριστή μας, με την πρώτη ιστορική νίκη του σε όμιλο του Κόπα Άφρικα κατάφερε να τερματίσει στην 3η θέση του ομίλου με τρεις βαθμούς και περιμένει τα αποτελέσματα της τελευταίας αγωνιστικής για να δει αν θα είναι μία από τις τέσσερις καλύτερες τρίτες των ομίλων που θα πάρουν την πρόκριση για την επόμενη φάση.