Home ΚΥΠΡΟΣ Απολογισμός 12ης αγωνιστικής

Απολογισμός 12ης αγωνιστικής

Η αυλαία άνοιξε την Παρασκευή με τον αγώνα Ακρίτας Χλώρακας – Ένωση Νέων Παραλιμνίου, όπου επικράτησαν οι γηπεδούχοι με ανατροπή 2-1 και πανηγύρισαν τη δεύτερη νίκη τους.

Σημαντική νίκη επί του Απόλλωνα με 1-0 πέτυχε η ΑΕΚ Λάρνακας σε αγώνα για η 12η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Cyta. Ο Πέρε Πονς σκόραρε στο 50 λεπτό και ανέβασε την ομάδα της Λάρνακας στους 25 βαθμούς και στη δεύτερη θέση, ισόβαθμη με τον Άρη που έχει αγώνα λιγότερο. Στην 5η θέση με 19 βαθμούς έμεινε ο Απόλλων.

Στο Τσίρειο, η Καρμιώτισσα πέτυχε νίκη με ανατροπή επί της Δόξας με 2-1 και ανέβηκε στους 15 βαθμούς, αφήνοντας την αντίπαλο της στους 8 βαθμούς.

Ο Σαντίκ με πέναλτι στο 24′ σκόραρε για τη Δόξα. Η Καρμιώτισσα έφτασε στη νίκη από τέρματα των Ντούμπια (61′) και Ελ Αλλουχί (74′).

ΑΠΟΕΛ και Ανόρθωση ήταν οι νικητές στα ντέρμπι ττης Κυριακής για τη 12η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Cyta.

Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε της Ομόνοιας με 4-0 και με 27 βαθμούς ανέβηκε στη 2η θέση (29 η Πάφος που αγωνίζεται τη Δευτέρα με τον Άρη) ενώ η Ομόνοια έμεινε στην έβδομη θέση με 16 βαθμούς.

Ο Ντβάλι (45′), ο Κβιλιτάια (64΄), ο Μαρκίνιος (71′) και ο Εφραίμ στις καθυστερήσεις πέτυχαν τα τέρματα για τους νικητές. Η Ομόνοια αγωνίστηκε με δέκα ποδοσφαιριστές από το 25ο λεπτό λόγω αποβολής του Λάγκ.

Η Ανόρθωση, με τέρμα του Νιγκά στο 44′ πέρασε νικηφόρα από το Τσίρειιο Στάδιο απέναντι στην ΑΕΛ. Η Ανόρθωση ανέβηκε 6η με 17 βαθμούς, στην 9η θέση η ΑΕΛ με 14 βαθμούς.

Μετά από ένα πολύ καλό παιχνίδι, Άρης και Πάφος F.C. εξήλθαν ισόπαλοι 2-2 στο  “Αντώνης Παπαδόπουλος”  στο ντέρμπι κορυφής της 12ης αγωνιστιτκής του Πρωταθλήματος Cyta.

Η Πάφος F.C.  παρέμεινε αήττητη και ανέβηκε στους 30 βαθμούς, τρεις περισσότερους από το δεύτερο ΑΠΟΕΛ ενώ ο Άρης πέρασε στην 3η θέση με 26 βαθμούς.

Όλα τα τέρματα σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο. Μπέγκστον (48′) και Κακόριν με πέναλτι (63′) έδωσαν δύο φορές προβάδισμα στον Άρη με την Πάφο να έχει απαντήσεις με τους Αμντουραχίμι (55′)  και Ζάιρο (78′).

Στο ΓΣΠ, η Νέα Σαλαμίνα πήρε τη νίκη με 2-0 με αντίπαλο τον Ολυμπιακό, αφήνοντας τον στην τελευταία θέση με 6 βαθμούς. Στους 16 βαθμούς ανέβηκε η Νέα Σαλαμίνα η οποία είχε ως σκόρερ τους Ντορεγκαράι (44′) και Κλίμοβιτς (90′).