Home ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Η γιορτή αρχίζει με μεγάλα παιχνίδια

Η γιορτή αρχίζει με μεγάλα παιχνίδια

Και οι 32 ομάδες ονειρεύονται ότι το βράδυ της 1ης Ιουνίου 2024 θα είναι στο «Γουέμπλεϊ» για να διεκδικήσουν το τρόπαιο της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.


Η 1η αγωνιστική περιλαμβάνει εξαιρετικά ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις όπως αυτή της Παρί Σεν Ζερμέν με την Ντόρτμουντ, ενώ αξιοσημείωτη είναι η επιστροφή της Νιούκαστλ στην ευρωπαϊκή… δράση μετά τη σεζόν 2012-13,
H Νιούκαστλ απουσίασε για 11 χρόνια από την Ευρώπη και από την κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση από τη σεζόν 2002-03. Και μπορεί η αγγλική ομάδα να ήταν στο 4ο γκρουπ δυναμικότητας για την κλήρωση της φάσης των ομίλων, ωστόσο, ακόμη και «γίγαντες» όπως η Παρί Σεν Ζερμέν και η Ντόρτμουντ δεν χάρηκαν που θα κληθούν να την αντιμετωπίσουν σε έναν όμιλο «φωτιά» στον οποίο συμμετέχει και η Μίλαν.

Η Παρί Σεν Ζερμέν προέρχεται από μια μεγάλη απογοήτευση, καθώς ηττήθηκε (3-2) εντός έδρας από τη Νις, και υπολογίζει στον σκόρερ της, Κιλιάν Μπαπέ (ήδη 7 γκολ στη Γαλλία), για να αναλάβει τη θέση του φαβορί στον αγώνα με την Ντόρτμουντ. Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε επιτίθεται καλά, αλλά εξακολουθεί να αμύνεται πολύ άσχημα στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Το άλλο φαβορί για την πρόκριση από τον 7ο ομιλο, η Λειψία, ταξιδεύει στη Βέρνη. Όμως, χρειάζεται να επιδείξει προσοχή στον αγώνα, καθώς η Γιουνγκ Μπόις, σε μια τρίτη συμμετοχή σε έξι χρόνια, ξεκίνησε πριν από δύο χρόνια το «ταξίδι» της στο Τσάμπιονς Λιγκ με μια νίκη επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (2-1).

Έχοντας αγωνιστεί σε τρεις γύρους προκριματικών για να φτάσει στη φάση των ομίλων, η Γαλατασαράι ξεκινάει με μια εντός έδρας συνάντηση με την Κοπεγχάγη, η οποία της προσφέρει την ευκαιρία να κάνει ένα θετικό ξεκίνημα στον 1ο όμιλο, στον οποίο συμμετέχουν επίσης η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και η Μπάγερν Μονάχου.

«Με τον Έρικ τεν Χαγκ έχουν έναν πρώην προπονητή της δεύτερης ομάδας της Μπάγερν» εξήγησε, χωρίς ίσως να φαντάζεται ότι ούτε ο ίδιος, ούτε ο Τεν Χαγκ θα βρίσκονταν στο επίκεντρο της προσοχής ενόψει του εναρκτήριου εντός έδρας αγώνα των πρωταθλητών Γερμανίας στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Τα φώτα θα είναι στραμμένα στον Χάρι Κέιν, ο οποίος αποφάσισε να ενταχθεί στην Μπάγερν το καλοκαίρι. Ο πρώτος σκόρερ της εθνικής Αγγλίας όλων των εποχών με 58 γκολ, σημείωσε πέντε γκολ στα 19 παιχνίδια του εναντίον της Γιουνάιτεντ ως παίκτης της Τότεναμ και φαίνεται να προσαρμόζεται καλά στη Γερμανία.

«Κάνει όλους τους παίκτες καλύτερους, καθώς βλέπουν πόσο προσεκτικός είναι» είπε ο προπονητής των Βαυαρών, Τόμας Τούχελ.

Η Μπαρτσελόνα, πέντε φορές πρωταθλήτρια Ευρώπης, αρχίζει εντός έδρας τις υποχρεώσεις της κόντρα στην Αντβέρπ που απέκλεισε την ΑΕΚ στα πλέι οφ και είναι «πρωτάρα» στους ομίλους της διοργάνωσης μαζί με την Ουνιόν Βερολίνου, η οποία θα αντιμετωπίσει τη Ρεάλ στη Μαδρίτη την Τετάρτη 20/9).

Οι Καταλανοί, οι οποίοι δεν μπόρεσαν να προκριθούν από τη φάση των ομίλων κατά τη διάρκεια των δύο προηγούμενων διοργανώσεων, δεν πρόκειται να… κοιτάξουν αφ’ υψηλού τις ομάδες του 8ου γκρουπ. Ο άλλος αγώνας φέρνει αντιμέτωπους τους δύο διεκδικητές της δεύτερης θέσης, τη Σαχτάρ Ντόνετσκ, η οποία δεν μπορεί να δώσει τους εντός έδρας αγώνες της στην Ουκρανία, και την Πόρτο, με τις δύο ομάδες να αναμετρώνται στο Αμβούργο.

Το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής στη φάση των ομίλων:

Τρίτη 19 Σεπτεμβρίου

5ος ΟΜΙΛΟΣ
Φέγενορντ (Ολλανδία)
Ατλέτικο Μαδρίτης (Ισπανία)
Λάτσιο (Ιταλία)
Σέλτικ (Σκωτία)

22:00 Φέγενορντ-Σέλτικ
22:00 Λάτσιο-Ατλέτικο Μαδρίτης

6ος ΟΜΙΛΟΣ
Παρί Σεν Ζερμέν (Γαλλία)
Ντόρτμουντ (Γερμανία)
Μίλαν (Ιταλία)
Νιούκαστλ (Αγγλία)

19:45 Μίλαν-Νιούκαστλ
22:00 Παρί Σεν Ζερμέν-Ντόρτμουντ

7ος ΟΜΙΛΟΣ
Μάντσεστερ Σίτι (Αγγλία)
Λειψία (Γερμανία)
Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)
Γιουνγκ Μπόις (Ελβετία)

19:45 Γιουνγκ Μπόις-Λειψία
22:00 Μάντσεστερ Σίτι-Ερυθρός Αστέρας

8ος ΟΜΙΛΟΣ
Μπαρτσελόνα (Ισπανία)
Πόρτο (Πορτογαλία)
Σαχτάρ Ντόνετσκ (Ουκρανία)
Αντβέρπ (Βέλγιο)

22:00 Μπαρτσελόνα-Αντβέρπ
22:00 Σαχτάρ Ντόνετσκ-Πόρτο

Τετάρτη  20 Σεπεμβρίου

1ος ΟΜΙΛΟΣ
Μπάγερν Μονάχου (Γερμανία)
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Αγγλία)
Κοπεγχάγη (Δανία)
Γαλατασαράι (Τουρκία)

19:45 Γαλατασαράι-Κοπεγχάγη
22:00 Μπάγερν Μονάχου-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

2ος ΟΜΙΛΟΣ
Σεβίλλη (Ισπανία)
Άρσεναλ (Αγγλία)
Αϊντχόφεν (Ολλανδία)
Λανς (Γαλλία)

22:00 Σεβίληλ-Λανς
22:00 Άρσεναλ-Αϊντχόφεν

3ος ΟΜΙΛΟΣ
Νάπολι (Ιταλία)
Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία)
Μπράγκα (Πορτογαλία)
Ουνιόν Βερολίνου (Γερμανία)

19:45 Ρεάλ Μαδρίτης-Ουνιόν Βερολίνου
22:00 Μπράγκα-Νάπολι

4ος ΟΜΙΛΟΣ
Μπενφίκα (Πορτογαλία)
Ίντερ (Ιταλία)
Σάλτσμπουργκ (Αυστρία)
Σοσιεδάδ (Ισπανία)

22:00 Μπενφίκα-Σάλτσμπουργκ
22:00 Σοσιεδάδ-Ίντερ

Previous articleΤο πρόγραμμα της πρεμιέρας – Τηλεοπτικό το δικό μας παιχνίδι
Next articleΣτη Σερβία με προπονητή τον Ντομπρασίνοβιτς