Home SPORTS NEWS Ο Λάσμε έκανε την διαφορά!

Ο Λάσμε έκανε την διαφορά!

Μετά τις 1/7 βολές στο ντέρμπι, ο Στέφαν Λάσμε έκανε την διαφορά ιδιαίτερα στον αμυντικό τομέα και ο Παναθηναϊκός πέρασε… αέρα από την Λιουμπλιάνα (85-67 την Ολίμπια) πετυχαίνοντας την δεύτερη νίκη του στην κανονική περίοδο της Ευρωλίγκας.

Ο 30χρόνος φόργουορντ σέντερ από την Γκαμπόν έδωσε στον «εξάστερο», ενέργεια, ριμπάουντ, ταχύτητα και λύσεις στην επίθεση. Τελείωσε το ματς με 13 πόντους με μια μόλις χαμένη βολή (3/4 β., 5/5 διπ.), πήρε 8 αμυντικά ριμπάουντ και έκανε 5 κοψίματα.

Εξαιρετικός, επίσης, ήταν ο Γιόνας Ματσιούλις, που σκόραρε 18 πόντους με 3/6 τρίποντα, ενώ καλός ήταν και ο Ούκιτς με 14. Όσο αγωνίστηκε πολύ καλός ο Γιαννόπουλος με 12 πόντους και 3/4 τρίποντα

Οι «πράσινοι» πήραν 7 παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ από τους αντιπάλους τους, ενώ μοίρασαν 24 ασίστ έναντι 15 των γηπεδούχων. Χάρις στην πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας, ήταν πολύ εύστοχοι στα δίποντα (24/37).

Με την είσοδο των Λάσμε, Τσαρτσαρή ο Παναθηναϊκός «έδεσε» την άμυνα του και άνοιξε τον ρυθμό, με αποτέλεσμα να μετατρέψει το 25-24 του 12’ σε 40-29 στο 16’, με επιμέρους σκορ 15-5. Στην δεύτερη περίοδο ο «εξάστερος» ελαχιστοποίησε τα λάθη του, είχε κάνει 8 μέχρι τις αρχές του δεκαλέπτου, και με πλουραλισμό, καλή κυκλοφορία της μπάλας (13 ασίστ) και με μεγάλη ευστοχία από το δίποντο (17/23) τελείωσε το πρώτο ημίχρονο στο +12 (50-38).

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό στην τρίτη περίοδο, με αποτέλεσμα να αυξήσει την διαφορά στους 19 πόντους (69-50 σκορ του δεκαλέπτου) και ουσιαστικά να… καθαρίσει το ματς.

Στην τελευταία περίοδο, οι «πράσινοι» βρήκαν λύσεις από παίκτες του πάγκου, όπως ο Χάρης Γιαννόπουλος και δεν απειλήθηκαν από τους αντιπάλους τους.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 38-50, 50-69, 67-85.

ΟΛΙΜΠΙΑ ΛΙΟΥΜΠΛΙΑΝΑΣ (Φιλιπόφσκι): Γουότερς 10, Ρούπνικ 2, Πρέπελιτς 11 (2), Μπλάζιτς 6, Ρανίκο, Μούριτς 5, Μπέινς 16, Μπάμπνιτς 6, Πέιζ 9 (1), Μοτσνικ, Όμιτς 2.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Μπράμος 2, Πάνκο 9, Ματσιούλις 18 (3), Άρμστρονγκ 2, Ούκιτς 14 (1), Λάσμε 13, Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 5 (1), Κίτσεν 4, Ξανθόπουλος, Γιαννόπουλος 12 (3), Σχορτσανίτης 4.