Home SPORTS NEWS Με… Κυριάκο πρόκριση για Σάλκε (Videos)

Με… Κυριάκο πρόκριση για Σάλκε (Videos)

Με τον Κυριάκο Παπαδόπουλο να επιστρέφει, και να παίζει για ένα ημίχρονο, η Σάλκε νίκησε με 3-0 τη Σάντχαουζεν για τον δεύτερο γύρο του Κυπέλλου Γερμανίας και έτσι πέρασε στην επόμενη φάση. Το ίδιο έκανε και η Ντόρτμουντ (κάτοχος), η οποία επιβλήθηκε εκτός έδρας της Άλεν με 4-1. Πέρασε και η Μόναχο 1860, έπαιξε ο Μάκος, σκόραρε ο Μπλάνκο.
Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Τσάμπιονς Λιγκ έφτασε εύκολα στην επιτυχία με 3-0 κόντρα στη Σαντάχαουζεν, η οποία παίζει στη Β’ Γερμανίας!

Η Σάλκε παρατάχθηκε με πολλές αλλαγές, αφού ο Χουμπ Στέφενς έδωσε ευκαιρία σε ποδοσφαιριστές με μικρό χρόνο συμμετοχής. Έπαιξαν ο Κυριάκος Παπαδόπουλος και Τέεμουρ Πούκι, που προέρχονταν από ασθένεια, ενώ βασικός ήταν ο Ντράξλερ (ήταν στην αποστολή και για τον αγώνα με την Άρσεναλ στο Λονδίνο), ο οποίος είχε υποστεί κάταγμα στο χέρι στον αγώνα με τη Μονπελιέ. Σε ότι αφορά στον Έλληνα αμυντικό να πούμε πως ο διεθνής άσος επανεμφανίστηκε μετά από ένα μήνα απουσίας λόγω ανεμοβλογιάς και έπαιξε σε όλο το 2ο ημίχρονο, καθώς μπήκε στη θέση του Μέτσελντερ. Κατά τα άλλο, οι Ολλανδοί της Σάλκε έδειξαν για μια ακόμα φορά πως αποτελούν σημαντικά «όπλα» για τους Γερμανούς! Ο Ιμπραχίμ Αφελάι σκόραρε στο 11’ και το 1-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους. Ο Κίπριαν Μάρικα στο 62’ σημείωσε το 2-0, ενώ ο Κλάας Γιαν Χούντελααρ (έπαιξε ως αλλαγή) στο 79’ διαμόρφωσε το τελικό 3-0…

Για τη Σάλκε έπαιξαν οι: Χίλντεμπραντ, Χέγκερ (46′ Πούκι), Χέβεντες, Μέτσελντερ (46′ Παπαδόπουλος), Κολάσινατς, Τζόουνς, Μόριτς, Μπαρνέτα, Αφελάι (68′ Χούντελααρ), Ντράξλερ, Μάρικα

Η κυπελλούχος Γερμανίας, Ντόρτμουντ, νίκησε άνετα την Άλεν εκτός έδρας με 4-1. Ο Ματς Χούμελς και ο Μάρσελ Σμέλτσερ σκόραραν στο πρώτο μέρος, ενώ ο Μάριο Γκέτσε με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου σημείωσε το 3-0 για τη Ντόρτμουντ. Ο Γιούλιαν Σίμπερ στο 70’ έκανε το 4-0 για τη φιλοξενούμενη, ενώ ο Μίχαελ Κλάους πέτυχε το γκολ της τιμής για την Άλεν, μειώνοντας.

Η Μόναχο 1860 απέκλεισε την Μπερλίνερ της τέταρτης κατηγορίας, καθώς νίκησε με 3-0 με τον Γρηγόρη Μάκο να αγωνίζεται στα τελευταία 20 λεπτά ως αλλαγή, ενώ ο Ίσμαελ Μπλάνκο σκόραρε στο 89’.