Home SPORTS NEWS Ο Αστέρας έπνιξε το… Αστέρι!

Ο Αστέρας έπνιξε το… Αστέρι!

Ο Αστέρας Τρίπολης νίκησε εύκολα με 3-0 τον Ατρόμητο, στον τελευταίο αγώνα της 11ης αγωνιστικής, έχοντας σε… τρελά κέφια τους Ράγιος και Ναβάρο, καθώς ο πρώτος «σέρβιρε» και ο δεύτερος «εκτελούσε».

Από την πλευρά του Ατρόμητου, οι παίκτες του Ντούσαν Μπάγεβιτς βρέθηκαν σε πολύ κακή βραδιά, πραγματοποιώντας μία από τις χειρότερες εμφανίσεις του την φετινή σεζόν.

Απόλυτος κυρίαρχος στο πρώτο μέρος ο Αστέρας

Στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, ο Αστέρας Τρίπολης ήταν ο κυρίαρχος του αγώνα και παίζοντας πολύ όμορφο ποδόσφαιρο πήγε στο αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα στο σκορ με 2-0, ύστερα από τα τέρματα που σημείωσαν ο Μπαρτολίνι και ο Ναβάρο.

Η ομάδα του Ντούσαν Μπάγεβιτς ήταν αυτή που απείλησε πρώτη τον αντίπαλο της, αλλά το σουτ  του Πίτου Γκαρσία στο 12ο λεπτό κατέληξε στην αγκαλιά του Φούλοπ.

Στο επόμενο λεπτό, ο Ατρόμητος θα μπορούσε να άνοιγε το σκορ, σε μία φάση η οποία μπορεί να χαρακτηριστεί ως αξιοπερίεργη. Ο Πίτου Γκαρσία εκτέλεσε φάουλ λίγο μπροστά από το κέντρο του γηπέδου, η μπάλα έσκασε στην μεγάλη περιοχή με τους παίκτες των δύο ομάδων να είναι θεατές και παίρνοντας περίεργη τροχιά χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Φούλοπ και πέρασε άουτ, με τον Ούγγρο τερματοφύλακα να έχει μείνει «άγαλμα»

Ο Αστέρας από την άλλη πλευρά ήταν πιο αποτελεσματικός, καθώς έκανε γκολ την πρώτη του ευκαιρία στον αγώνα, με τον Μπαρτολίνι να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Ιτάνζ στο 14ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο παίκτης των Αρκάδων σηκώθηκε πιο ψηλά από όλους στον αέρα και ανενόχλητος έκανε την κεφαλιά στέλνοντας την στα δίχτυα του Ιτάνζ, ανοίγοντας το σκορ για τους γηπεδούχους.

Στη συνέχεια του αγώνα, οι Αρκάδες συνέχισαν να πιέζουν τους φιλοξενούμενους και διπλασίασαν τα τέρματα τους στο 26ο λεπτό. Μετά από «μαγική» πάσα του Ράγιος, ο Ναβάρο απλά έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα με τον Ιτάνζ να είναι εξουδετερωμένος, κάνοντας το 2-0 για την ομάδα του.

Η ομάδα του Σάκη Τσιώλη θα μπορούσε να έκανε το 3-0 στο 33’, αλλά το σουτ του Ντε Μπλάσις χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι της αντίπαλης εστίας και κατέληξε άουτ.

Τρία λεπτά αργότερα και πάλι το δοκάρι δεν επέτρεψε στους παίκτες του Αστέρα να πανηγυρίσουν το τρίτο γκολ της ομάδας τους. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα κατέληξε στον πολύ καλό στο πρώτο μέρος, Ράγιος. Ο τελευταίος έκανε το σουτ αλλά η μπάλα χτύπησε στο δεξί κάθετο δοκάρι.

Ήταν κυρίαρχος

Στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης, ο Ατρόμητος ήταν αυτός που απείλησε πρώτος τον αντίπαλο, αλλά το σουτ του Δημούτσου στο 52’, το μπλόκαρε ο Φούλοπ.

Η ομάδα του Σάκη Τσιώλη ανέβασε στη συνέχεια τον ρυθμό της και σημείωσε το τρίτο της γκολ στο 57 και πάλι με τον Τσίμο Ναβάρο. Ο εξαιρετικός Ράγιος, «μοίρασε» μία ακόμη εξαιρετική ασίστ στον επιθετικό των Αρκάδων, με τον τελευταίο με πολύ όμορφη λόμπα να κάνει το 3-0 και να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο ματς.

Στο 67’, σημειώθηκε η τελευταία αξιόλογη φάση του αγώνα για λογαριασμό του Ατρόμητου. Ο Πίτου Γκαρσία εκτέλεσε φάουλ από καλή θέση, αλλά ο Ούγγρο «πορτιέρο» ήταν ανίκητος κάτω από τα δοκάρια, μπλοκάροντας τη μπάλα.

Στη συνέχεια ο αγώνας κύλησε χωρίς φάσεις και το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους παίκτες του Σάκη Τσιώλη να πανηγυρίζουν μία πολύ μεγάλη νίκη και να μένουν μόνοι στην 4η θέση, αφήνοντας τρεις βαθμούς πίσω τον Ατρόμητο και να απέχουν έναν μόλις βαθμό από τον τρίτο Πανιώνιο.