Home SPORTS NEWS «Έκλεψε» το ντέρμπι η ΤΣΣΚΑ (video)

«Έκλεψε» το ντέρμπι η ΤΣΣΚΑ (video)

Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα στη Ρωσία παρέμεινε η ΤΣΣΚΑ. Με γκολ του Πόντους Βέρνμπλομ στις καθυστερήσεις η ομάδα του Λεονίντ Σλούτσκι επικράτησε της Λοκομοτίβ στο ντέρμπι της Μόσχας με σκορ 2-1 και διατήρησε την πρωτοπορία της μετά από 14 αγωνιστικές στο ρωσικό πρωτάθλημα.

Το σκορ για την ΤΣΣΚΑ άνοιξε στο 28′ ο Ράσμους Ελμ με απευθείας εκτέλεση φάουλ, όμως πέντε λεπτά αργότερα οι ποδοσφαιριστές του Σλάβεν Μπίλιτς έφτασαν στην ισοφάριση με τον Αντρέι Γεστσένκο. Στο 53′ η Λοκομοτίβ έμεινε με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Ντμίτρι Ταράσοφ με δεύτερη κίτρινη κάρτα κι ενώ όλα έδειχναν ότι το ντέρμπι θα έληγε ισόπαλο, ο Βέρνμπλομ είχε διαφορετική άποψη και στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό 2-1 χαρίζοντας το πολύτιμο “τρίποντο” στην ΤΣΣΚΑ.

Τους 33 βαθμούς έφτασε η ΤΣΣΚΑ, στην 8η θέση με 21 βαθμούς η Λοκομοτίβ.