Home SPORTS NEWS Απώλειες για Ερμή και ΑΕΚ Κουκλιών

Απώλειες για Ερμή και ΑΕΚ Κουκλιών

Απώλειες για Ερμή Αραδίππου και ΑΕΚ Κουκλιών στο πλαίσιο της ενδέκατης αγωνιστικής  του Πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας.

Η ενδέκατη αγωνιστική ξεκίνησε σήμερα με έξι αναμετρήσεις και θα ολοκληρωθεί την Κυριακή.

**Ο πρωτοπόρος Ερμής Αραδίππου προηγήθηκε με 2-0 στο Μακάρειο Στάδιο όμως στο φινάλε δέχτηκε την ισοφάριση (2-2) από τον Εθνικό Άσσιας.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 16’ με τον Ρόχα (πέμπτο φετινό γκολ) και στο 35’ ο Ταρούμπα πέτυχε το 2-0. Αυτό ήταν το τέταρτο φετινό γκολ για τον επιθετικό του Ερμή.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι πάλεψαν για την ανατροπή του σκηνικού και το πέτυχαν στα τελευταία λεπτά.

Στο 86’ ο Εθνικός μείωσε σε 2-1 με πέναλτι του Σόλωνος και δύο λεπτά αργότερα ισοφάρισε με τον Ξενοφώντος.

*Στην Αραδίππου η τοπική Ομόνοια πέτυχε σημαντική νίκη (3-0) σε βάρος της ΑΕΚ Κουκλιών που δέχτηκε τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα σε μια βδομάδα.

Το αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στην επανάληψη. Στο 59’ ο Χρυσάφης Χρυσάφη με κεφαλιά άνοιξε το σκορ, στο 89’ ο Αντώνης Παναγή πέτυχε το 2-0 και στο 90’ ο Κωνσταντίνος Μιντίκκης διαμόρφωσε το 3-0.

*Ο Ν&Σ Ερήμης μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι κέρδισε τον Χαλκάνορα με 4-2 και έφτασε στους δεκαπέντε βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 17’ με τον Νικολάου. Τρία λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 1-1 με τον Αδάμο Ροδοσθένους και στο 57’ πήραν προβάδισμα με δυνατό σουτ του Αριστοδήμου.

Στο 72’ ο Ν&Σ Ερήμης ισοφάρισε σε 2-2 με πέναλτι του Γιώργου Κωνσταντή και στο 76’ ο ίδιος ποδοσφαιριστής με νέο πέναλτι πέτυχε το 3-2. Ο έμπειρος ποδοσφαιριστής με τα δύο γκολ που πέτυχε σήμερα έφτασε στα τέσσερα. Το 4-2 διαμόρφωσε στο 82’ ο Μάρκου.

*Στη Σωτήρα ο Ονήσιλλος με γκολ του Ευσταθίου έξι λεπτά πριν από το φινάλε επικράτησε με 1-0 της ΠΑΕΕΚ.

Φινάλε την Κυριακή
Ο Άρης που έχει να επιδείξει απολογισμό 20 βαθμούς επιστρέφει στο Τσίρειο και την Κυριακή θα αντιμετωπίσει την ΑΕΖ, που προέρχεται από εντός έδρας ήττα από τον Ν&Σ Ερήμης.