Home SPORTS NEWS «Διπλά» με… 4-2 για Ανόβερο, Γκλάντμπαχ

«Διπλά» με… 4-2 για Ανόβερο, Γκλάντμπαχ

Πολύ σημαντικές εκτός έδρας νίκες πέτυχαν Ανόβερο και Γκλάντμπαχ για την 11η αγωνιστική της μπουντεσλίγκα και έφτασαν σε επιτυχίες με… ανατροπές στα δεύτερα ημίχρονα των αγώνων τους. Επικράτησαν αμφότερες με 4-2, με το Ανόβερο να νικά στη Στουτγάρδη και τη Γκλάντμπαχ εκτός απέναντι στη Γκρόιτερ Φιρτ! Είναι χαρακτηριστικό πως και στους δυο αγώνες είχαμε συνολικά πέντε πέναλτι!

Στον αγώνα της Στουτγκάρδης η γηπεδούχος προηγήθηκε 2-0! Μόνο που το Ανόβερο στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε και σημείωσε τέσσερα γκολ, τα δυο από τον Αμπντελαουέ και έφτασε στη μεγάλη επιτυχία, ανεβαίνοντας στην 6η θέση με 17 βαθμούς.

Στο άλλο ματς στο ημίχρονο και η Γκλάντμπαχ έχανε, αλλά με 1-2 από την Γκρόιτερ Φιρτ, μπόρεσε όμως να πάρει τη νίκη με 4-2. Να αναφέρουμε πως η γηπεδούχος έπαιζαν με δέκα παίκτες από το 12’ με την αποβολή του Κλάινε (απευθείας κόκκινη). Στις καθυστερήσεις για τη Γκρόιτερ Φιρτ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και ο Πέκοβιτς.

Αναλυτικά για την 11η αγωνιστική της μπουντεσλίγκα έχουμε:
Παρασκευή
Μάιντς-Νυρεμβέργη 2-1 (12’ Μίλερ, 21’ Ίβανσιτς/40’ Νίλσον)
Σάββατο
Μπάγερν Μονάχου-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 2-0 (44’ Ριμπερί, 77’ πεν. Αλάμπα)
Σάλκε-Βέρντερ Βρέμης 2-1 (59’ Νοϊστέντερ, 69’ Ντράξλερ/16’ Χαντ)
Φράιμπουργκ-Αμβούργο 0-0
Άουγκσμπουργκ-Ντόρτμουντ 1-3 (82’ Μόλντερς/9’ Ρόις, 51’, 70’ Λεβαντόφσκι)
Φορτούνα Ντίσελντορφ-Χόφενχαϊμ 1-1 (4’ Κρούζε-39’ Χοσελού)
Κυριακή
Βόλφσμπουργκ-Λεβερκούζεν 3-1 (5’, 16’ Ντιέγκο, 33’ Ντοστ/Κίσλινγκ)
Στουτγκάρδη-Ανόβερο 2-4 (21’ Γκέντνερ, 37’ πεν. Ιμπίσεβιτς/57’ Σόμπιεχ, 65’ πεν. Σλάουντραφ, 69’, 73’ πεν. Αμπντελαουέ)
Γκρόιτερ Φιρτ-Γκλάντμπαχ 2-4 (10’ πεν. Νέριγκ, 43’ Πριμπ/22’ Βεντ, 51’ Στραντσλ, 57’ Χέρμαν, 90’+2 πεν. Μαρξ)