Home SPORTS NEWS Δούλεψαν… για τη Γιουνάιτεντ! (vids)

Δούλεψαν… για τη Γιουνάιτεντ! (vids)

Δεν είχαμε γκολ (0-0) στο Λονδίνο ανάμεσα στην Τσέλσι και Μάντσεστερ Σίτι στο ντεμπούτο του Ράφα Μπενίτεθ στον πάγκο των «μπλε» και έτσι οι ΄πρωταθλητές έπεσαν από την κορυφή, με τη Γιουνάιτεντ να είναι στην κορυφή και στο +1 από τους «πολίτες»! Επέτρεψε στις νίκες η Τότεναμ, νέο… τρίποντο για τη Σαουθάμπτον! Είναι χαρακτηριστικό πως πολλοί φίλαθλοι της Τσέλσι είχαν πανό κατά του Ισπανού τεχνικού, άλλοι τον αποδοκίμασαν, ενώ με πλακάτ τον καλούσαν να φύγει, ευχαριστώντας παράλληλα τον Ρομπέρτο Ντι Ματέο.

Standing Ovation… στον Ρομπέρτο Ντι Ματέο από τους οπαδούς στο 16ο λεπτό, λόγω του αριθμού που είχε στη φανέλα του ο Ιταλός όταν αγωνιζόταν για τους Λονδρέζους.
Επίσης, κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Ντέιβ Σέξτον, πριν από την έναρξη της αναμέτρησης, με μαύρα περιβραχιόνια αγωνίστηκαν οι ποδοσφαιριστές της Τσέλσι.

Στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής Τσέλσι και Μάντσεστερ Σίτι δεν κατάφεραν να σκοράρουν στο «Στάμφορντ Μπριτζ».Βασικός ο Φερνάντο Τόρες, αλλά δεν πρόσφερε τα αναμενόμενα (ο διεθνής άσος ήταν μαζί με τον Μπενίτεθ και στην Λίβερπουλ). Η Σίτι είχε τις περισσότερες ευκαιρίες, αλλά δεν βρήκε… πλεκτό!

Η Τότεναμ επέστρεψε στις νίκες, 3-1 τη Γουέστ Χαμ στο «Γουάιτ Χαρτ Λέιν» και έπιασε την Άρσεναλ στους 20 βαθμούς…

Η Σαουθάμπτον πέτυχε την 2η σερί νίκη, έμεινε για τρίτο αγώνα αήττητη (2-1-0), καθώς επικράτησε με 2-0 της Νιουκάστλ εντός με γκολ από τον Λαλάνα στο 35’ και Γκαστόν Ραμίρες στο 60’… Στην 14η θέση έπεσε η Νιουκάστλ, η οποία έμεινε για 4ο αγώνα χωρίς νίκη (0-1-3) και γνώρισε την 3η σερί ήττα…

Αναλυτικά για την 13η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ έχουμε:
Σάββατο
Σάντερλαντ – Γουέστ Μπρομ 2-4 (73′ Γκάρντνερ, 87′ Σεσενιό / 30′ Γκέρα, 44′ Λονγκ, 81′ πέν. Λουκακού, 90′ Φορτουνέ)
Έβερτον – Νόριτς 1-1 (12′ Νέισμιθ / 90′ Μπασόνγκ)
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – ΚΠΡ 3-1 (64′ Έβανς, 68′ Φλέτσερ, 72′ Χ. Ερνάντες / 52′ Μάκι)
Στόουκ – Φούλαμ 1-0 (26′ Τσάρλι Άνταμ)
Γουίγκαν – Ρέντινγκ 3-2 (58′, 68′ και 92′ Τζόρντι Γκόμεθ / 35′ Σον Μόρισον, 79′ αυτ. Αλ Χαμπζί)
Άστον Βίλα – Άρσεναλ 0-0