Home SPORTS NEWS Λεβαδειακός και ΠΑΣ έκλεψαν την παράσταση

Λεβαδειακός και ΠΑΣ έκλεψαν την παράσταση

Έντεκα νίκες σε έντεκα αναμετρήσεις στην Α’ Εθνική είχε η ΑΕΚ από την σεζόν 1987-88, την πρώτη του Λεβαδειακού στην μεγαλύτερη των κατηγοριών. Οι Βοιωτοί πανηγύρισαν όχι μόνο την πρώτη φορά που δεν έχασαν από την ΑΕΚ στην Αθήνα αλλά και την δεύτερη νίκη σε σύνολο πλέον 23 αγώνων.

Την πρώτη και την μοναδική έως το βράδυ του Σαββάτου νίκη στην Α’ Εθνική σε βάρος της ΑΕΚ, ο Λεβαδειακός την είχε πετύχει στις 29/10 του 1995 στην Λειβαδιά με 2-1 με σκόρερ τους Βλάντιμιρ Κόιτς και Νίκο Μάρκου (ο Χρήστος Κωστής το γκολ της ΑΕΚ).

Ο ΠΑΣ συμπλήρωσε τρεις συνεχόμενες νίκες πετυχαίνοντας την τρίτη εφετινή του νίκη στους Ζωσιμάδες.
Μετά από 28 χρόνια, ο ΠΑΣ έκανε ξανά τρεις συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα. Το είχε κάνει για τελευταία φορά στις τρεις τελευταίες αγωνιστικές της περιόδου 1983-84 αλλά έχασε στη συνέχεια στο μπαράζ παραμονής του Αλκαζάρ από τον Πανιώνιο και υποβιβάστηκε. Τότε με προπονητή τον Γιώργο Σιόντη είχε νικήσει 1-0 τον ΠΑΟΚ με γκολ του Χρήστου Κατσίφα, 2-0 τον Εθνικό στο Καραϊσκάκη με δύο γκολ του Βασίλη Παπαχρήστου και στο φινάλε της σεζόν, 1-0 την Καλαμαριά με σκόρερ τον Σάντρο Μανέφσκι.

Για δεύτερη συνεχόμενη σεζόν και για δεύτερη φορά μέσα στο 2012 ο Ατρόμητος νικά στο τέλος του αγώ να την Ξάνθη με 1-0. Στο περσινό πρωτάθλημα πάντως (στις 24/3) ο Κώστας Μήτρογλου είχε δώσει την λύση στο 82′ και δεν χρειάστηκαν οι Περιστεριώτες να περιμένουν το τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων για να λυτρωθούν.

Το γκολ του Ντε Βισέντι ήταν μόλις το δεύτερο που σημειώθηκε στις τέσσερις τελευταίες αναμετρήσεις ΠΑΣ-ΟΦΗ στους Ζωσιμάδες. Υπήρξαν δύο λευκές ισοπαλίες και δύο νίκες των γηπεδούχων με 1-0. Η προηγούμενη ήταν το 2011 με σκόρερ τον Κυριάκο στο πρωτάθλημα της δεύτερης κατηγορίας.