Home SPORTS NEWS Με… αίμα πρώτη ήττα για Ατλέτικο (Video)

Με… αίμα πρώτη ήττα για Ατλέτικο (Video)

Στο «Μεστάγια» σταμάτησε το αήττητο της Ατλέτικο στο ισπανικό πρωτάθλημα και έτσι η Μπαρτσελόνα, μετά τη νίκη της με 3-1 κόντρα στη Θέλτα, είναι μόνη πρώτη και στο +3 από τους «ροχιμπλάνκος». Οι «νυχτερίδες» έφτασαν στη νίκη με 2-0 και έτσι βρέθηκαν σε απόσταση… αναπνοής από την πρώτη εξάδα. Με την Ατλέτικο να ζητά και πέναλτι!

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για την ομάδα της Μαδρίτης, με τη Βαλένθια να πετυχαίνει από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο.. Ο Ρομπέρτο Σολδάδο έκανε το 1-0 με καταπληκτικό σουτ στην κίνηση στο 20’ και στις καθυστερήσεις (90’+5) ο Νέλσον Αέδο Βαλντές διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Το ματς σημαδεύτηκε από τραυματισμό του Φαλκάο στο πρώτο μέρος από τις τάπες του παπουτσιού του Σολδάδο. Συγκεκριμένα, ο Κολομβιανός άσος τραυματίστηκε στο κούτελο, αλλά συνέχισε κανονικά και έπαιξε σε όλο το ματς με κόκκινο επίδεσμο.

Αυτή η φάση συνέβη στα πρώτα λεπτά του ματς, πριν γίνει το 1-0 από τον Σολδάδο. Ο Φαλκάο βρέθηκε πεσμένος στην μεγάλη περιοχή, καθώς ο Ζοάο Περέιρα τον μάρκαρε αντικανονικά, κρατώντας τον. Φάση στην οποία η Ατλέτικο ζήτησε πέναλτι…

Αναλυτικά για τη 10η αγωνιστική στη πριμέρα ντιβιζόν έχουμε:

Σάββατο
Μάλαγα – Ράγιο Βαγιεκάνο 1-2 (49′ Ντεμιτσέλις / 11′, 61′ Πίτι)
Μπαρτσελόνα – Θέλτα 3-1 (21′ Αντριάνο, 26′ Βίγια, 61′ Τζόρντι Άλμπα / 24′ Μάριο Μπερμέχο)
Ρεάλ – Σαραγόσα 4-0 (23′ Ιγκουαΐν, 25′ Ντι Μαρία, 89′ Εσιέν, 92′ Μόντριτς)
Βαλένθια – Ατλέτικο 2-0 (20′ Σολδάδο, 95′ Νέλσον Βαλντές)