Home SPORTS NEWS Πογκμπά και…τέλος! (videos)

Πογκμπά και…τέλος! (videos)

Ακόμα κι αν τα βρίσκει σκούρα και η “γκέλα” μοιάζει μη αναστρέψιμη, η Γιουβέντους έστω και την ύστατη στιγμή βρίσκει τη λύση. Με γκολ του Πογκμπά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων η “Γηραιά Κυρία” πήρε το πολύτιμο τρίποντο κόντρα στην Μπολόνια και συνέχισε την ξέφρενη πορεία της στο ιταλικό πρωτάθλημα. Μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο, οι “μπιανκονέρι” άνοιξαν το σκορ στο 54′ με τον Φάμπιο Κουαλιαρέλα, όμως οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισοφάριση με τον Ταϊντέρ στο 71′. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι η ομάδα του Παναγιώτη Κονέ, ο οποίος αγωνίστηκε σε όλο το ματς, θα έφευγε από το Τορίνο με τον βαθμό της ισοπαλίας, ο Πογμπά είχε διαφορετική άποψη και στο 92′ διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Στην πρώτη θέση του Καμπιονάτο παρέμεινε η Γιουβέντους με 28 βαθμούς, τέσσερις περισσότερους από την Ίντερ, η οποία εκμεταλλέυτηκε το “στραβοπάτημα” της Νάπολι (ήττα 1-0 από την Αταλάντα) και μετά τη νίκη της επί της Σαμπντόρια με 3-2 “σκαρφάλωσε” στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Μιλίτο, Παλάσιο και Γκουαρίν τα γκολ για τους “νερατζούρι”, Μουνάρι και Έντερ οι σκόρερ των φιλοξενούμενων.

Γιουβέντους – Μπολόνια 2-1