Home SPORTS NEWS Πρώτη νίκη για Τότεναμ (video)

Πρώτη νίκη για Τότεναμ (video)

Με συνοπτικές διαδικασίες η Τότεναμ επιβλήθηκε 3-1 της Μάριμπορ, πέτυχε την πρώτη της νίκη στη φάση των ομίλων και απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης στους “32” του Europa League, έναντι των Σλοβένων αλλά και του Παναθηναϊκού.

Μορφή της αναμέτρησης ο Ντεφόε ο οποίος σημείωσε και τα τρία γκολ των Λονδρέζων. Ο Άγγλος διεθνής επιθετικός άνοιξε το σκορ στο 22′ με τους Σλοβένους να ισοφαρίζουν με τον Μπέριτς στο 40′ σε 1-1. σκορ με το οποίος ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος η Τότεναμ ανέβασε κι άλλο την απόδοσή της και “καθάρισε” το ματς, με τον Ντεφόε να βρίσκει εκ νέου δίχτυα στο 49′. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε από το τρίτο προσωπικό τέρμα του Ντεφόε στο 77ο λεπτό.

Οι συνθέσεις:

Τότεναμ: Λορίς, Γουόκερ, Ντόσον, Νότον, Βέρτονγκεν, Χάντλστοουν, Κάρολ, Λένον (91′ Φαλκέ), Μπέιλ (86′ Μέισον), Αντεμπαγιόρ, Ντεφό (82′ Ντέμπσεϊ)

Μάριμπορ: Χαντάνοβιτς, Μίλετς, Ράιτσεβιτς, Άργκους, Μέγιατς, Μέρτελι (88′ Μέρτελι), Φιλίποβιτς, Τσβιγιάνοβιτς (70′ Μέζγκα), Ταβάρες (76′ Κόμαζετς), Ιμπραΐμι, Μπέριτς