Home SPORTS NEWS Σοκ στην Νάπολι, χαμόγελα στην Φιορεντίνα

Σοκ στην Νάπολι, χαμόγελα στην Φιορεντίνα

Βούλιαξε η Λάτσιο…

Σίγουρα σοκαρισμένοι θα είναι οι οπαδοί της Νάπολι, καθώς είδαν την ομάδα τους να ισοφαρίζεται στο 91′ από την Τορίνο και να χάνει μοναδική ευκαιρία να πλησιάσει σημαντικά την πρωτοπόρο Γιουβέντους.

Το σκορ της αναμέτρησης, άνοιξε στο 6ο μόλις λεπτό, ο συνήθης ύποπτος τον «παρτενοπέι», Έντισον Καβάνι. Η Νάπολι διατήρησε το προβάδισμα της μέχρι και τις καθυστερήσεις του δεύτερου μέρους, όταν και η Τορίνο έφτασε στην ισοφάριση με τον Σανσόνε.

Η Φιορεντίνα από την άλλη πλευρά συνέχισε τα θετικά αποτελέσματα διασύροντας με 4-1 την Κάλιαρι και σκαρφάλωσε στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Το σκορ για την Φιορεντίνα άνοιξε ο Ροντρίγκεζ στο 14′, αλλά η Κάλιαρι ισοφάρισε με τον Καζαρίνι στο 43′. Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα από την Φλωρεντία, ανέβασε κατακόρυφα τον ρυθμό της και πήρε εκ νέου προβάδισμα στο σκορ με το μεγάλο αστέρι της, τον Μαυροβούνιο Γιόβετιτς στο 50′. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Τόνι έκανε το 3-1, ενώ το τελικό σκορ της αναμέτρησης διαμόρφωσε ο Κουαντράντο στο 84′.

Αναλυτικά:

Σάββατο (3/11)
Μίλαν-Κιέβο 5-1 (16′ Εμάνουελσον, 37′ Μοντολίβο, 41′ Μπόγιαν, 75′ Ελ Σαραουί, 93′ Πατσίνι-18′ Πελισιέ)
Γιουβέντους-Ιντερ 1-3 (1′ Βιντάλ-59′ πεν.,76′ Μιλίτο, 90′ Παλάσιο)

Κυριακή (4/11)
Πεσκάρα-Πάρμα 2-0 (49′ Αμπρουσάτο, 90′ Βάις)
Μπολόνια-Ουντινέζε 1-1 (46′ Ντιαμάντι-73′ Ντι Νατάλε)
Κατάνια-Λάτσιο 4-0 (9′,29′ Γκόμεζ, 25′ πεν. Λόντι, 69′ Μπαριέντος)
Φιορεντίνα-Κάλιαρι 4-1 (14′ Ροντρίγκεζ, 50′ Γιόβετιτς, 54′ Τόνι, 84′ Κουαντράντο-43′ Καζαρίνι)
Νάπολι-Τορίνο 1-1 (6′ Καβάνι-91′ Σανσόνε)
Σαμπντόρια-Αταλάντα 1-2 (53′ Μαρέσκα-2′ Μποναβεντούρα, 76′ Λούκα)
Σιένα-Τζένοα 1-0 (55′ Πάκι)
Ρόμα-Παλέρμο (21:45)