Home SPORTS NEWS Φουλ για ChL η Μπέτις! (video)

Φουλ για ChL η Μπέτις! (video)

Η ξέφρενη φετινή πορεία της Μπέτις συνεχίστηκε και στην 10η αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβιζιόν. Παρά το γεγονός ότι αρκετοί έκαναν λόγο για “πυροτέχνημα”, οι ποδοσφαιριστές του Πεπε Μελ απέδειξαν για ακόμα μια φορά ότι δεν έχουν διάθεση να αφήσουν χωρίς “μάχη” τις υψηλές θέσεις της βαθμολογίες.

Μετά από έναν “στείρο” πρώτο ημίχρονο στη Μαδρίτη στην αναμέτρηση με την Χετάφε, ακολούθησε καταιγισμός γκολ με την Μπέτις να πετυχαίνει…τα περισσότερα. Στο 59′ ο Μολίνα άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους όμως στο 68′ ο Κάτρο ισοφάρισε σε 1-1 για την Χετάφε. Μόλις έξι λεπτά αργότερα, ο Μπενάτ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην Μπετις με εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ και στο 76′ ο Ρούμπεν Κάστρο έδωσε “άερα” δύο γκολ για τους “βερντιμπλάνκος”. Με τη συμπλήρωση των 90′, η Χετάφε ξαναμπήκε στο ματς με τον Πέδρο Λεόν, όμως στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο ΣεΒίγια διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

Στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα “σκαρφάλωσε” η Μπέτις με 19 βαθμούς, στην 11η θέση με 13 παρέμεινε η Χετάφε.

Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής:

Σάββατο 3/11
Μάλαγα-Ράγιο Βαγεκάνο 1-2 (49’ Ντεμικέλις – 11’, 60’ Πίτι)
Μπαρτσελόνα-Θέλτα Βίγκο 3-1 (21’ Αντριάνο, 26’ Βίγια, 61’ Ζόρντι Άλμπα – 24’ Μπερμέχο)
Ρεάλ Μαδρίτης-Σαραγόσα 4-0 (23’ Ιγκουαΐν, 25’ Ντι Μαρία, 89’ Εσιέν, 90+2’ Μόντριτς)
Βαλένθια-Ατλέτικο Μαδρίτης 2 -0 (20’ Σολδάδο, 90+4’ Βαλντές)

Κυριακή 4/11
Σοσιεδάδ-Εσπανιόλ 0-1 (77’ Κολότο)
Λα Κορούνια-Μαγιόρκα 1-0 (Γκάμα 30’)
Οσασούνα-Βαγιαδολίδ 0-1 (Έμπερτ 83’)
Γρανάδα-Αθλέτικ Μπιλμπάο 1-2 (Ελ Αραμπί 53’-Αντούριθ πεν. 13’, 27’)
Σεβίλλη-Λεβάντε 0-0

Δευτέρα 5/11
Χετάφε-Μπέτις 2-4 (69′ Ν. Κάστρο, 90′ Πέδρο Λεόν – 59′ Μολίνα, 74′ Μπενάτ, 76′ Ρ. Κάστρο, 90+3′ Σεβίγια)