Home SPORTS NEWS Η Ίντερ είναι εδώ! (video)

Η Ίντερ είναι εδώ! (video)

Στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα στο Καμπιονάτο “σκαρφάλωσε” η Ίντερ. Η ομάδα του Αντρέα Στραματσιόνι επικράτησε στο μεγάλο ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος της Νάπολι με 2-1 στο “Τζουσέπε Μεάτσα”. Το σκορ για τους “νερατζούρι” άνοιξε μόλις στο 8′ ο Γκουαρίν και έξι λεπτά πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου, ο Ντιέγκο Μιλίτο διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων. Στην επανάληψη οι “παρτενοπέι” πίεσαν για το γκολ και με τον Έντινσον Καβάνι στο 54′ κατάφεραν να ξαναμπούν στο ματς. Όμως, οι ποδοσφαιριστές της Ίντερ κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα και πανηγύρισαν το “τρίποντο” το οποίο τους επέτρεψε να προσπεράσουν τη Νάπολι και να εδραιωθούν στη 2η θέση της βαθμολογίας με 34 βαθμούς, τέσσερις λιγότερους από την πρωτοπόρο Γιουβέντους.

Το πρόγραμμα της 16ης αγωνιστικής:

Σάββατο 8/12
Αταλάντα-Πάρμα 2-1 (4’ Ντένις,38’ Πελούσο- 45’ Αμάουρι)
Ρόμα-Φιορεντίνα 4-2 (7’ Καστάν, 19’, 45+1’ Τότι, 88’ Οσβάλντο- 14’ Ρονκάλια, 46’ Ελ Χαμντάουι)

Κυριακή 9/12
Κάλιαρι-Κιέβο 0-2 (67΄Παλόσκι, 87΄Τερό)
Παλέρμο-Γιουβέντους 0-1 (50΄Λιχτστάινερ)
Πεσκάρα-Τζένοα 2-0 (52΄Αμπρουσκάτο, 73΄Βούκουσιτς)
Σιένα-Κατάνια 1-3 (10΄Ρόσινα-50΄Κάστρο, 67΄, 82΄Μπεργκέσιο)
Τορίνο-Μίλαν 2-4 (28΄Σαντάνα, 80΄Μπιάνκι-40΄Ρομπίνιο, 53΄Νοτσερίνο, 61΄Πατσίνι, 76΄Ελ Σαράουι)
Ίντερ-Νάπολι 2-1 (8′ Γκουαρίν, 39′ Μιλίτο – 54′ Καβάνι)