Home SPORTS NEWS Επαγγελματίας νικητής στη Νέα Σμύρνη (Πανόραμα ΣΛ)

Επαγγελματίας νικητής στη Νέα Σμύρνη (Πανόραμα ΣΛ)

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε την σπουδαία παράδοση του στη Νέα Σμύρνη στο επαγγελματικό πρωτάθλημα. Από την σεζόν 1979-80 έχει γνωρίσει μόνο μία ήτττα.

Παράδοση έχει γίνει πλέον στο Ηράκλειο, να πετυχαίνει ο ΟΦΗ γκολ στα τελευταία λεπτά όταν φιλοξενεί τον Πανθρακικό, με την διαφορά ότι στις προηγούμενες δύο αναμετρήσεις είχε φθάσει στην νίκη. Τον Μάρτιο του 2009, ο Στέλιος Σφακιανάκης είχε λυτρώσει τον ΟΦΗ στο 82′. Η ομάδα του Ηρακλείου είχε φθάσει στην νίκη με 4-3 αλλά παρόλα αυτά υποβιβάστηκε εκείνη την σεζόν. Πριν από δύο χρόνια, στις 5/12 του 2010, ο ΟΦΗ πήρε την νίκη με 2-1 με γκολ του Αγρίτη στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με πέναλτι.

Επτά γκολ είχαν χαρεί στην αναμέτρηση με την Κέρκυρα την περασμένη σεζόν στην Λειβαδιά. Οι Βοιωτοί είχαν νικήσει με 4-3 (είχαν χάσει με 3-2 στην Κέρκυρα) με τον Κόρμπος να πετυχαίνει όπως και στο Κυριακάτικο ματς το τελευταίο γκολ.

Δεύτερο συνεχόμενο 0-0 του ΠΑΟΚ στην Βέροια (είχε προηγηθεί εκείνο του 2008) και τέταρτο ματς χωρίς ήττα στην πρωτεύουσα της Ημαθίας. Τελευταία ήττα του “Δικεφάλου” στην Βέροια, τον Φεβρουάριο του 1988 με 2-1. Η Βέροια είχε μάλιστα κάνει ανατροπή σε εκείνο το παιχνίδι. Ο Κυριάκος Αλεξανδρίδης είχε ανοίξει το σκορ στο 10′ για τον ΠΑΟΚ και ο νεαρός τότε Αλέξης Αλεξανδρής είχε ισοφαρίσει στο 20′. Ο στόπερ Παναγιώτης Πιττός χάρισε την νίκη στο 85′.

Τρείς αγώνες χωρίς νίκη συμπλήρωσε ο ΠΑΟΚ και οκτώ η Βέροια.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε την σπουδαία παράδοση του στη Νέα Σμύρνη στο επαγγελματικό πρωτάθλημα. Από την σεζόν 1979-80 έχει γνωρίσει μόνο μία ήττα.