Home SPORTS NEWS Με θρίαμβο ο Άγιαξ στα ημιτελικά…

Με θρίαμβο ο Άγιαξ στα ημιτελικά…

Ο Άγιαξπήρε… εκδίκηση για την ήττα με 2-3 από το Φίτεσε την Κυριακή για το πρωτάθλημα στο Άρνεμ, και στο ουδέτερο γήπεδο της Έμεν, θριάμβευσε με 4-0 της αντιπάλου του για τους «8» του Κυπέλλου Ολλανδίας! Ο «Αίαντας» έχασε μάλιστα και πέναλτι, κάνοντας εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο…

Η φιλοξενούμενη μπήκε από την αρχή του αγώνα με στόχο να καθαρίσει το ματς και προηγήθηκε με γκολ του Χόεσεν στο 7’. Το 1-0 για τον Άγιαξ έμεινε μέχρι και τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος ο Σχόνε έκανε το 2-0 για «Άξαντα» στο 59’, ενώ ο ίδιος παίκτης έχασε πέναλτι στο 81’. Άλλα δυο γκολ πέτυχε ο Σίγκθορσον στο 81’ και στο 86’…

Το ματς έγινε στο ουδέτερο γήπεδο της Έμεν, καθώς ο δήμος είχε προγραμματίσει εδώ και καιρό συναυλία στην έδρα της Φίτεσε.