Home SPORTS NEWS «Πνίγηκε» η Λυών στην Κορσική

«Πνίγηκε» η Λυών στην Κορσική

Μόνη πρώτη στην κορυφή του Σαμπιονά είναι πλέον η Παρί Σεν Ζερμέν, μετά τον… πνιγμό της Λυών στην Κορσική. Οι «λιονέ» για την 23η αγωνιστική ηττήθηκαν από την Αζαξιό με 1-3, με τον Αντριάν Μούτου να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής με δυο γκολ για την γηπεδούχο! Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσε τον αγώνα η φιλοξενούμενη, η οποία έμεινε πλέον τρεις βαθμούς πίσω από την Παρί. Η Αζαξιό έμεινε για τέταρτο ματς αήττητη (1-3-0) και με τους 25 πόντους είναι στο +5 από την επικίνδυνη ζώνη!

Η Λυών προηγήθηκε μάλιστα με τέρμα του Λακαζέτ στο 54’. Τρία λεπτά αργότερα (57’) ισοφάρισε όμως για την Αζαξιό ο Μπελχαζουανί σε 1-1. Ο Μούτου έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 2-1 στο 65’, ενώ ο Ρουμάνος άσος διαμόρφωσε το τελικό 3-1 με εκτέλεση πέναλτι στο 90’. Στο ίδιο λεπτό αποβλήθηκε για την Λυών ο Λοβρέν με απευθείας κόκκινη κάρτα…