Home SPORTS NEWS Η Λίβερπουλ… άλωσε το «Βίλα Παρκ» (video)

Η Λίβερπουλ… άλωσε το «Βίλα Παρκ» (video)

Η Λίβερπουλ πέρασε με 2-1 από το «Βίλα Παρκ» με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο για την 31η αγωνιστική της Πρεμιέρ Λιγκ και οι «κόκκινοι» δείχνουν αποφασισμένοι να κυνηγήσουν τις ελπίδες που έχουν για να βγουν στην Ευρώπη. Οι «κόκκινοι» έγιναν μάλιστα η πρώτη ομάδα της Πρεμιέρ Λιγκ που φτάνει τις 1.800 νίκες!

Η Λίβερπουλ ανέβηκε στους 48 πόντους και είναι στο -5 από την 5η Άρσεναλ. Οι «χωριάτες» έχασαν μετά από δυο σερί νίκες, και με 30 πόντους παραμένουν στη ζώνη του υποβιβασμού!

Να αναφέρουμε πως η Λίβερπουλ μετρούσε μόλις μία νίκη στα τελευταία 25 εκτός έδρας παιχνίδια που στο ημίχρονο έμενε πίσω στο σκορ, αλλά αυτή τη φορά δεν τήρησε την παράδοση… Επίσης, η Λίβερπουλ έχει βάλει 28 γκολ στο πρωτάθλημα μέσα στο 2013. Καμία άλλη ομάδα δεν έχει σκοράρει πάνω από 20.

Η Άστον Βίλα προηγήθηκε με τον Κριστιάν Μπεντέκ (ο Βέλγος διεθνής άσος πέτυχε το 14ο του γκολ) στο 31’. Στο 47’ από ασίστ του Φελίπε Κοουτίνιο ο Στίβεν Χέντερσον ισοφάρισε σε 1-1! Ο Λουίς Σουάρες κέρδισε πέναλτι στο 60’ και την εκτέλεση ανέλαβε ο Στίβε Τζέραρντ. Ο αρχηγός των «κόκκινων» πέτυχε την ανατροπή για τους «κόκκινους», οι οποίοι επέστρεψαν στις νίκες και στα πέντε τελευταία τους έχουν τέσσερα… τρίποντα!

Οι συνθέσεις

ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ: Γκούζαν, Λόουτον, Φλάαρ, Μπέικερ, Τζο Μπένετ, Γουέστγουντ, Σιλά (77′ Ελ Αχμαντί), Μπάναν (62′ Ντελφ), Βάιμαν (62′ Ν’Ζογκμπιά), Αγκμπονλαχόρ, Μπεντέκ.
λιβερπουλ: Ρέινα, Γκλεν Τζόνσον, Κάραγκερ, Άγκερ, Χοσέ Ενρίκε, Χέντερσον, Λούκας Λέιβα, Τζέραρντ, Ντάουνινγκ, Κοουτίνιο (77′ Στέρλινγκ), Λουίς Σουάρες.

Αναλυτικά για την 31η αγωνιστική της Πρεμιέρ Λιγκ έχουμε:
Σάββατο
Σάντερλαντ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-1 (27′ αυτ. Μπραμπλ)
Άρσεναλ – Ρέντινγκ 4-1 (11′ Ζερβινιό, 48′ Καθόρλα, 67′ Ζιρού, 77′ πέν. Αρτέτα / 68′ Ρόμπσον-Κάνου)
Μάντσεστερ Σίτι – Νιούκαστλ 4-0 (41′ Τέβες, 45’+2 Νταβίντ Σίλβα, 56′ Κομπανί, 70′ αυτ. Περτς)
Σαουθάμπτον – Τσέλσι 2-1 (23′ Τζέι Ροντρίγκεθ, 35′ Λάμπερτ / 33′ Τέρι)
Σουόνσι – Τότεναμ 1-2 (71′ Μίτσου / 8′ Βερτόνχεν, 21′ Μπέιλ)
Γουέστ Χαμ – Γουέστ Μπρομ 3-1 (16′, 80′ Άντι Κάρολ, 28′ Ο’Νιλ / 87′ πέν. Ντόρανς)
Γουίγκαν – Νόριτς 1-0 (81′ Αρουνά Κονέ)
Έβερτον – Στόουκ 1-0 (28′ Μιραλάς)