Home SPORTS NEWS Δεν πιάνεται η «Γιούβε» (videos)

Δεν πιάνεται η «Γιούβε» (videos)

Το ποιος είναι το αφεντικό του ιταλικού πρωταθλήματος απέδειξε για ακόμα μια φορά η Γιουβέντους. Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι της 30ης αγωνιστικής του Καμπιονάτο κόντρα στην Ίντερ, αύξησε στους 12 βαθμούς τη διαφορά της από τη 2η Νάπολι και πήρε εκδίκηση για την ήττα του πρώτου από την ομάδα του Αντρέα Στραματσιόνι, με την οποία είχε “σπάσει” το αήττητο των 49 αγώνων.

Οι “μπιανκονέρι” μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ μόλις στο 3′ με το καταπληκτικό γκολ του Φάμπιο Κουαλιαρέλα. Οι “νερατζούρι” ανέβασαν την απόδοσή τους πίεσαν για την ισοφάριση και το κατάφεραν στο 54′ με τον Ροντρίγκο Παλάσιο έπειτα από ασίστ του Αντόνιο Κασάνο. Όμως η “Γιούβε” δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Έξι λεπτά αργότερα ο Κουαλιαρέλα έδωσε ασίστ στον Μάτρι και ο Ιταλός νίκησε τον Χαντάνοβιτς και διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Εστεμπάν Καμπιάσο με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Με τον Παναγιώτη Ταχτσίδη να ξεκινάει βασικός και τον Βασίλη Τοροσίδη να αγωνίζεται στο δεύτερο ημίχρονο ως αλλαγή, η Ρόμα ηττήθηκε με σκορ 2-0 από την Παλέρμο στη Σικελία κι έχασε έδαφος στην προσπάθειά της για έξοδο στο champions league της επόμενης περιόδου. Μόλις στο 21′ ο Ίλισιτς εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Φαμπρίτσιο Μίκολι και άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Στο 35′ οι ρόλοι αντιστράφηκαν, ο Ίλισιτς “σέρβιρε” στον Μίκολι και ο Ιταλός επιθετικός “έγραψε” το 2-0. Ο Ταχτσίδης αντικαταστάθηκε στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου από τον Μίραλεμ Πιάνιτς ενώ στο 73′ ο Τοροσίδης πήρε τη θέση του Πίρις. Σημαντικό “τρίποντο” για την Παλέρμο στην προσπάθειά της για παραμονή στην κατηγορία.

Με τον Σωτήρη Νίνη βασικό και αναντικατάστατο η Πάρμα ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο της τελευταίας Πεσκάρα την οποία και συνέτριψε με 3-0. Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός δημιούργησε το πρώτο γκολ των “Παρμέντσι” το οποίο σημείωσε ο Μπεναλουάν στο 18′. Επτά λεπτά μετά το πρώτο σφύριγμα για το δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι πέτυχαν και δεύτερο γκολ με τον Παλέτα ενώ στο 65′ ο Αμάουρι διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Με τον βαθμό της ισοπαλίας έφυγε η Μπολόνια από το “Φρίουλι” κόντρα στην Ουντινέζε. Βασικός και σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης αγωνίστηκε ο Παναγιώτη Κονέ ενώ ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος ήταν στο βασικό σχήμα και αντικαταστάθηκε στο 69′ από τον Γκουαρέντε.

Για 79 λεπτά στη Ρώμη η Λάτσιο βρισκόταν με την πλάτη στον τοίχο στην αναμέτρηση με την Κατάνια, καθώς οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν μια σπουδαία νίκη μετά το γκολ του Ίζκο στο 50′. Όμως, η ομάδα του Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς κατάφερε να πετύχει την ολική ανατροπή μέσα σε δύο λεπτά. Στο 79΄ο Λεγκροτάλιε με αυτογκόλ έφερε το ματς στα ίσια και στο 81′ ο Καντρέβα διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Ίντερ – Γιουβέντους 1-2