Home SPORTS NEWS «Νευρίασε» η Ντόρτμουντ, διασύρθηκε η Σάλκε, γκολ ο Πέτσος! (vids)

«Νευρίασε» η Ντόρτμουντ, διασύρθηκε η Σάλκε, γκολ ο Πέτσος! (vids)

Όταν νευριάζεις την Ντόρτμουντ…αυτά παθαίνεις. Η Φράιμπουργκ έκανε το λάθος να προηγηθεί μέσα στο “Westfalenstadion” στην αναμέτρηση για την 25η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα και το πλήρωσε…με πεντάρα. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Σμιντ στο 28′ και η Μπορούσια απάντησε πριν το τελευταίο σφύριγμα για το πρώτο ημίχρονο με τρία γκολ και μάλιστα σε διάστημα τεσσάρων λεπτών.

Στο 41′ ο Λεβαντόφσκι έφερε το ματς στα ίσια και στο 44′ ο Σαχίν ολοκλήρωσε την ανατροπή για την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ. Και σαν να μην έφτανε μόνο αυτό, η Μπορούσια πέτυχε και τρίτο γκολ και πάλι με τον Λεβαντόφσκι στο 45′. Στην επανάληψη ο Σαχίν πήρε ξανά τη σκυτάλη στο σκοράρισμα “γράφοντας” στο 72′ το 4-1 και έξι λεπτά αργότερα ο Μπίτενκουρτ διαμόρφωσε το τελικό 5-1.

Επηρεασμένοι από τον αποκλεισμό από το champions league φαίνεται πως παραμένουν οι ποδοσφαιριστές της Σάλκε. Οι “Βασιλικοί Μπλε” γνώρισαν ντροπιαστική εκτός έδρας ήττα από τη Νυρεμβέργη με σκορ 3-0 κι έχασαν την ευκαιρία να εδραιωθούν στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Θύμα έκπληξης έπεσε και το Αμβούργο καθώς η ομάδα του Τόρστεν Φινκ ηττήθηκε με 1-0 από την 16η Άουγκσμπουρκ και μάλιστα εντός έδρας.

Με τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο αρχηγό, η Βέρντερ Βρέμης έμεινε στο 2-2 με την Γκρόιτερ Φιρτ, για την οποία σκόραρε ο Θανάσης Πέτσος με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Ντόρτμουντ-Φράιμπουργκ 5-1

Αμβούργο-Άουγκσμπουργκ 0-1

Νυρεμβέργη-Σάλκε 3-0

Βέρντερ Βρέμης-Γκρόιτερ Φιρτ 2-2

Το πρόγραμμα της 26ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 15/3
Βόλφσμπουργκ-Φορτούνα Ντίσελντορφ 1-1 (52’ Όλιτς – 37’ Μπόλι)

Σάββατο 16/3
Ντόρτμουντ-Φράιμπουργκ 5-1 (41’, 45’ Λεβαντόφσκι, 44’, 72’ Σαχίν, 78’ Μπιτενκούρ-28’ Σμιντ)
Βέρντερ Βρέμης-Γκρόιτερ Φιρτ 2-2 (47’ πεν., 70’ πεν. Χαντ-56’ Φούρστνερ, 62’ Πέτσος)
Νυρεμβέργη-Σάλκε 3-0 (31’ Φόιλνερ, 69’ Έσβαϊν, 87’ Φραντς)
Χόφενχαϊμ-Μάιντς 0-0
Αμβούργο-Άουγκσμπουργκ 0-1 (8’ Κάλσεν-Μπράκερ)
Λεβερκούζεν-Μπάγερν Μονάχου (19:30)