Home SPORTS NEWS «Λύτρωση» από Ζόνας για Βαλένθια

«Λύτρωση» από Ζόνας για Βαλένθια

Η Βαλένθια του Ερνέστο Βαλβέρδε, με γκολ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, νίκησε με 2-1 τη Βαγιαδολίδ, για την οποία είχε ισοφαρίσει ο Όσκαρ Γκονζάλες… Έχασαν πέναλτι οι «νυχτερίδες», με δέκα παίκτες η φιλοξενούμενη από το 57’. Στο 0-0 έμειναν Χετάφε και Ατλέτικο Μαδρίτης!

Η Βαλένθια, έμεινε για τρίτο ματς αήττητη (2-1-0) και είναι πλέον στο -2 από την 4η θέση. Η γηπεδούχος προηγήθηκε στο 39’ με αυτογκόλ του Μπαλενθιάγα, ενώ για τη Βαγιαδολίδ (έχει δυο πόντους στα πέντε τελευταία της) ισοφάρισε ο πρώην άσος του Ολυμπιακού στο 71’… Οι «νυχτερίδες» είχαν χάσει πέναλτι με τον Σολδάδο στο 57’, σε φάση που αποβλήθηκε ο Σερένο για τη φιλοξενούμενη! Τελικά, αυτός που λύτρωσε τη Βαλένθια ήταν ο Ζόνας στο 90’+3! Ζόνας και Όσκαρ έφτασαν τα 10 γκολ στο πρωτάθλημα…

Χετάφε (στα επτά τελευταία της δεν έχει χάσει μετρώντας 4-3-0) και Ατλέτικο Μαδρίτης δεν σκόραραν, με τη γηπεδούχο να είναι στο -3 από την 6η θέση…