Home SPORTS NEWS Πέρασε η Ισπανία, ισοπαλία για Γαλλία, Πορτογαλία (videos)

Πέρασε η Ισπανία, ισοπαλία για Γαλλία, Πορτογαλία (videos)

Η Ισπανία είναι η πρώτη ομάδα που πέρασε στους «16» του Μουντιάλ Νέων στην Τουρκία, καθώς έκανε το 2Χ2 στον 1ο όμιλο με τη νίκη της με 1-0 κόντρα στη Γκάνα. Στον ίδιο όμιλο για την 2η αγωνιστική, η Γαλλία έχασε την ευκαιρία να την ακολουθήσει, μένοντας στο 1-1 με τις ΗΠΑ. Ισοπαλία και για την, 2-2 με τη Νότια Κορέα στο β’ όμιλο, νίκη για τη Νιγηρία (3-0 την Κούβα) και μπήκε στο παιχνίδι της πρόκρισης!

Στον 1ο όμιλο, η Ισπανία πήρε την πρόκριση νίκησε με 1-0 την Γκάνα και έφτασε τους έξι βαθμούς. Οι «φούριας ρόχας» στην Κωνσταντινούπολη δεν είχαν σούπερ απόδοση, αλλά πήραν αυτό που ήθελαν με γκολ του Χεσέ Ροδρίγκεθ στο 13’, αφήνοντας τα «μαύρα αστέρια» χωρίς βαθμό.
Νωρίτερα, η Γαλλία για τον ίδιο όμιλο έμεινε στο 1-1 με τις ΗΠΑ, επίσης, στην Κωνσταντινούπολη. Στους 4 πόντους οι «τρικολόρ και στον 1 οι Αμερικάνοι. Οι «πετεινοί» προηγήθηκαν στο 48′ με πέναλτι του ΓιαγιάΣανογκό. Στην συνέχεια ο πορτιέρο της Γαλλίας, Αλφόνς Αρεολά απέκρουσε πέναλτι του Τζιλ στο 65’. Τελικά, οι ΗΠΑ ισοφάρισαν πέντε λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα με γκολ του τον Ντάνιελ Κουέβας (είχε περάσει στο παιχνίδι ως αλλαγή).

Στον β’ όμιλο, η Πορτογαλία αναδείχτηκε ισόπαλη 2-2 στην Καισάρεια με τη Νότια Κορέα και έτσι χρειάζεται ένα ακόμα βαθμό για να περάσει στους «16». Οι Ίβηρες είναι ισόβαθμοι με τους Ασιάτες, ενώ έναν λιγότερο έχει η Νιγηρία, που έκανε τη πρώτη νίκη.
Οι Πορτογάλοι προηγήθηκαν δύο φορές με τον Αλάντζε (3’) και τον Μπρούμα (60’), αλλά οι Ασιάτες βρήκαν τον τρόπο να απαντήσουν με τους Σέουνγκ-Γου (45′) και Χιούν Κιμ (76′).
Στην ίδια πόλη, η Νιγηρία κέρδισε με 3-0 τη Κούβα. Ο Ανιμού Ουμάρ πέτυχε δύο τέρματα στο πρώτο ημίχρονο, ενώ ο αρχηγός Αμπντούλ Αγιαγκούν (έχει τρία γκολ στη διοργάνωση) σημείωσε το 3-0 στο 67’.

Για την 2η αγωνιστική στον 1ο και 2ο όμιλο έχουμε:
Δευτέρα
Κούβα-Νιγηρία 0-3 (19′, 23′ Ούμαρ, 67′ Αζτάγκαν)
Γαλλία-ΗΠΑ 1-1 (48′ πέν. Σανογκό / 85′ Ντανιέλ Κουέβας)
Πορτογαλία-Ν.Κορέα 2-2 (3′ Αλάτζε, 60′ Μπρούμα / 45′ Ρίου Σέουνγκ-Γου, 76′ Χίουν Κιμ)
Ισπανία – Γκάνα 1-0 (13′ Χεσέ Ροντρίγκεθ)