Home SPORTS NEWS Γκολ ο Σαμαράς, εκτός ΜΠΑΤΕ και Ελσίνκι

Γκολ ο Σαμαράς, εκτός ΜΠΑΤΕ και Ελσίνκι

Ο Γιώργος Σαμαράς έδειξε… ζεστός και στη ρεβάνς με τη Κλίφτονβιλ για τον β’ προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ (γκρουπ πρωταθλητών), καθώς κατάφερε να σκοράρει το δεύτερο γκολ της νίκης της ομάδας του με 2-0, αποτέλεσμα με το οποίο οι «Κέλτες» σφράγισαν την πρόκριση, μετά την επιτυχία τους με 3-0 στον πρώτο αγώνα. Με τον Έλληνα διεθνή άσο να σκοράρει και στην αναμέτρηση της Β. Ιρλανδίας συνεχίζοντας τις εκπληκτικές επιδόσεις που έχει από πέρυσι στη διοργάνωση… Δεν απουσίασαν οι εκπλήξεις στα υπόλοιπα ζευγάρια…

Η Μπάτε Μπόρισοφ δεν κατάφερε να περάσει στον 3ο προκριματικό γύρο, καθώς έχασε για δεύτερη φορά από την Σαχτιόρ Καραγκάντι, αυτή τη φορά στο Καζακστάν, επίσης, με 1-0 και έτσι αποκλείστηκε, ενώ πέρυσι έκανε πολύ πορεία στην Ευρώπη.

Εκτός και η Ελσίνκι, η οποία μετά το 0-0 στην Φινλανδία έχασε με 2-1 στην Εσθονία από τη Νόμε Κάλιου.

Η Σκερντεμπέου στην Κορυτσά απέκλεισε στην παράταση με 1-0 τη Νέφτσι Μπακού, μετά το 0-0 στον πρώτο αγώνα, με την φιλοξενούμενη να μένει με 10 παίκτες στο 90’.

Καθάρισε… με «πεντάρα» στο Μαυροβούνιο η Σέριφ Τίρασπολ, και αποκατέστησε την τάξη με την Σουτιάεσκα (0-0 το πρώτο ματς), η οποία στο 69′ έμεινε με δέκα παίκτες!

Με γκολ στις καθυστερήσεις η Χαφναρφιορντούρ (Ισλανδία) απέκλεισε την Εκράνας (Λιθουανία), καθώς νίκησε με 2-1, ενώ είχε επικρατήσει και στον πρώτο αγώνα με 1-0. Η φιλοξενούμενη έπαιζε με 10 παίκτες από το 52′.

Να θυμίσουμε πως ο Γιώργος Σαμαράς συνεχίζει να σκοράρει στο Τσάμπιονς Λιγκ, καθώς πέρσι είχε βάλει 3 γκολ στους ομίλους, ενώ σκόραρε δύο και στα προκριματικά. Τα σημείωσε μάλιστα όλα εκτός έδρας…
Επίσης, ο Έλληνας άσος σκόραρε φέτος κατά την διάρκεια της προετοιμασίας και σε δύο φιλικές αναμετρήσεις της ομάδας του. Στις 6 Ιουλίου κατά της Κλουζ του Παντελή Καπετάνου, ενώ στις 9 Ιουλίου επί της Γκρόιτερ Φιρτ.

Αναλυτικά για τον 2ο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ (γκρουπ πρωταθλητών) έχουμε (σε παρένθεση τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων):

Σέλτικ (Σκοτία)-Κλίφτονβιλ (Β. Ιρλανδία) 2-0 (3-0)
(16′ Αμπρόουζ, 70′ Σαμαράς)

Σαχτιόρ Καραγκάντι (Καζακστάν)-ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ (Λευκορωσία) 1-0 (1-0)
(82’ Ζένκοβιτς)

Νταουγκάβα Νταουγκάβπιλς (λετονία)-Έλφσμποργκ (Σουηδία) 0-4 (1-7)
(41’ Κιν, 61’ Κλάεσον, 66’ Χουλτ, 86’ πεν. Άντεσρον)

Σουτιέσκα (Μαυροβούνιο)- Σερίφ Τιρασπόλ (Μολδαβία) 0-5 (1-1)
(13’ Καντού, 47’ Ρικαρντίνο, 52’, 65’ Φερνάντο, 86’ Σκριπκένκο)
****Στο 69’ αποβλήθηκε για την γηπεδούχο με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Μπεσελιτς.

Νόμε Κάλιου (Εσθονία)-Ελσίνκι (Φινλανδία) 2-1 (0-0)
(28’ Κισάι, 35’ Κουϊντιέρι/64’ Σάβειτζ)

Μόλντε (Νορβηγία)-Σλίγκο Ρόβερς (Ιρλανδία) 2-0 (1-0)
(5′ Λίνες, 77′ Κόλι)

ΕΒ/Στρέιμουρ (Νησιά Φερόε)- Ντιναμό Τιφλίδας (Γεωργία) 1-3 (1-6)
(27′ Ντανίελσεν/7’ πεν. Χίσκο, 12’ Νταλί, 84′ Γκλίσχικς)

Σκεντέρμπεου (Αλβανία)-Νέφτσι Μπακού (Αζερμπαϊτζάν) 1-0  παράταση, 0-0 κανονική διάρκεις (0-0)
(116′ Ορελέσι)
****Στο 90′ αποβλήθηκε για τη φιλοξενούμενη ο Μιτρέσκι…

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)– Γκιορ (Ουγγαρία) 2-1 (2-0)
(25′ Χάιμ, 79′ Ζάχαβι/Μαρτινεζ)

Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία)– Φόλα Ες (Λουξεμβούργο) 1-0 (5-0)
(78’πεν. Κράμαριτς)

Βαρντάρ (ΠΓΔΜ)- Στεάουα Βουκ. (Ρουμανία) 1-2 (0-3)
(45′ Κοστόφσκι/23′ Πιοβατσάρι, 72′ Μπουρκεάνου)

Ζελέζνιτσαρ (Βοσνία/Ερζεγοβίνη)-Βικτόρια Πλζεν (τσεχία) 1-2 (3-4)
(45′ Ζαμάκ/5′ Βάγκνερ, 30′ Πετρζέλα)
****Στο 20′ αποβλήθηκε για την φιλοξενούμενη με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Προσάζκα

Χαφναρφιορντούρ (Ισλανδία)– Εκράνας (Λιθουανία) 2-1 (1-0)
(38′ Σβέρισον, 90’+2 Mp;ornson/26′ Μπουϊνισκι)
****Στο 52′ για την φιλοξενούμενη αποβλήθηκε ο Ρέγιες με δεύτερη κόκκινη κάρτα…