Home SPORTS NEWS Ο Ροναλντίνιο απέκλεισε το Σκόκο (video)

Ο Ροναλντίνιο απέκλεισε το Σκόκο (video)

Την πρόκριση στον μεγάλο τελικό του Κόπα Λιμπερταδόρες πανηγυρίζει από τα ξημερώματα η Ατλέτικο Μινέιρο. Η ομάδα των Ροναλντίνιο και Ζιλμπέρτο Σίλβα επικράτησε με 3-2 στη διαδικασία των πέναλτι της Νιούελς Ολντ Μπόις του Νάτσο Σκόκο και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό της διοργάνωσης, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Ολίμπια.

Στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης, η Μινέιρο ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα (2-0) με τον Μπερνάν στο 3′ και τον Γκιγέρμε πέντε λεπτά πριν από τη συμπλήρωση των 90′. Το σκορ δεν άλλαξε στην παράταση κι έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη “ρώσικη ρουλέτα” των πέναλτι.

Εκεί, οι δύο ομάδες έχασαν από δύο πέναλτι πριν από την εκτέλεση του Ροναλντίνιο. Ο Βραζιλιάνος ποδοσφαιριστής έστειλε την μπάλα στα δίκτυα κάτι που δεν μπόρεσε να κάνει ο Μάξι Ροντρίγκες με αποτέλεσμα η Μινέιρο να είναι η μεγάλη νικήτρια.