Home SPORTS NEWS Η Γαλλία στην κορυφή του κόσμου (video)

Η Γαλλία στην κορυφή του κόσμου (video)

Στη παρθενική της συμμετοχή σε τελικό, η Γαλλία κατάφερε και αναδείχθηκε παγκόσμια πρωταθλήτρια στους Νέους, καθώς στον μεγάλο τελικό που έγινε στην Τουρκία, νίκησε με 4-1 στα πέναλτι (0-0 παράταση, κανονική διάρκεια) στην Κωνσταντινούπολη («Turk Telekom Arena») την… σκληρή Ουρουγουάη! Πρωταγωνιστής για τους «πετεινούς» ο πορτιέρο Αρεόλα!

Οι «πετεινοί», που ήταν μέσα στα φαβορί, ολοκλήρωσαν με τον καλύτερο τρόπο ένα τρομερό τουρνουά…
Στην κανονική διάρκεια του παιχνίδια, καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να σκοράρει. Δεν έπαιξαν κλειστά, δημιούργησαν φάσεις, αλλά δεν… κούνησαν δίχτυα! Γκολ δεν είχαμε και στην παράταση, διάστημα στο οποίο οι ομάδες ήταν πιο προσεκτικές! Η «σελέστε» έπαιξε άλλωστε για τρίτο συνεχόμενο αγώνα παράταση.

Έτσι, ο μεγάλος τελικός κρίθηκε στα πέναλτι. Η Γαλλία σκόραρε και στις τέσσερις εκτελέσεις της, ενώ ο γκολκίπερ της, Αρεόλα… έβγαλε τις εκτελέσεις των Βελάσκεζ και Ντε Αρασαέτα!.