Home SPORTS NEWS Ίδρωσε αλλά… γλίτωσε την ήττα η Άρσεναλ (vid)

Ίδρωσε αλλά… γλίτωσε την ήττα η Άρσεναλ (vid)

Σκούρα… τα βρήκε η Άρσεναλ κόντρα στην Νάπολι στην φιλική αναμέτρηση των δύο ομάδων. Οι «κανονιέρηδες» μετά από ιδιαίτερη προσπάθεια κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 2-2 την ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ, αποτρέποντας την ήττα.

Οι ναπολιτάνοι πήραν προβάδισμα στο σκορ με τον Ινσίνιε να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα στο 7ο μόλις λεπτό, ενώ ο Πάντεφ στο 31′ έκανε το 2-0. Η Άρσεναλ νωρίτερα, θα μπορούσε να είχε ισοφαρίσει σε 1-1, αλλά ο Λούκας Ποντόλσκι ηττήθηκε από τον Πέπε Ρέινα, καθώς ο Ισπανός πορτιέρο απέκρουσε το πέναλτι του Γερμανού επιθετικού στο 20′.

Στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης, η Άρσεναλ μπήκε αποφασισμένη να μειώσει στο σκορ και τα κατάφερε με τον Ζιρού στο 73′ με κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γουόλκοτ. Το τελικό σκορ της αναμέτρησης διαμόρφωσε ο Κοσιελνί 15 λεπτά αργότερα.

Η ομάδα η οποία θα είναι η νικήτρια του Emirates Cup, θα αναδειχθεί αύριο, με τη Νάπολι να αντιμετωπίζει την Πόρτο και την Άρσεναλ τη Γαλατάσαραϊ.