Home SPORTS NEWS Γλύτωσε την απώλεια η Τσέλσι!(video)

Γλύτωσε την απώλεια η Τσέλσι!(video)

Στην κορυφή της Πρέμιερ Λιγκ ανέβηκε η Τσέλσι ύστερα από την αγχώδη επικράτησή της στο Στάμφορντ Μπριτζ επί της Άστον Βίλα με 2-1.

Η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο ξεκίνησε πολύ δυνατά και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 6ο μόλις λεπτό με το αυτογκόλ του Λούνα, ύστερα από προσπάθεια του Αζάρ.

Απο εκείνο το σημείο και μετά οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να πιέζουν και ισοφάρισαν με τον Μπεντέκε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Αυτό ήταν το 3ο του τέρμα σε 2 αγωνιστικές.

Η ομάδα του Λάμπερτ συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο αλλά ο Τσεχ κράτησε το 1-1. Κάπου εκεί ο Μουρίνιο έριξε στον αγώνα τον Λουκακού και τον Σούρλε για να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του αλλά ήταν ο Ιβάνοβιτς εκείνος που λύτρωσε την Τσέλσι.

Ο Σέρβος αμυντικός, αφού είχε γλυτώσει στην προηγούμενη φάση την κόκκινη κάρτα για αγκωνιά στον Μπεντέκε, δέχθηκε την ασιστ από τον Λάμπαρντ και με κεφαλιά νίκησε τον Γκούζαν για το τελικό 2-1.